Folkowe Zachęty- radosna potańcówka rodem z Kielecczyzny!

Strona główna » Muzyka » Warsztaty » Folkowe zachęty

Folkowe Zachęty- radosna potańcówka rodem z Kielecczyzny!

  • Folkowe Zachęty- radosna potańcówka rodem z Kielecczyzny!Patronat Honorowy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Folkowe Zachęty- radosna potańcówka rodem z Kielecczyzny!
  • Folkowe Zachęty- radosna potańcówka rodem z Kielecczyzny!
  • Folkowe Zachęty- radosna potańcówka rodem z Kielecczyzny!
  • Folkowe Zachęty- radosna potańcówka rodem z Kielecczyzny!Dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura- Interwencje 2018”
Wrześniowa edycja Folkowych Zachęt przeniesie nas w tradycje muzyczne i taneczne Kielecczyzny- regionu poniekąd abstrakcyjnego dla Podlasian.

W sobotnie popołudnie, 22. września, zapraszamy na warsztaty tańca tradycyjnego, prowadzone przez Grzegorza Ajdackiego- tancerza, nauczyciela, badacza wiejskich tańców i zabaw. Grzegorz Ajdacki opracował własną metodę nauczania, opartą na indywidualnym podejściu do uczestników.
- Niejednokrotnie zastanawiałem się, jak uczono tańczyć dwa pokolenia wstecz czy wcześniej, gdy muzyka miejscowa dominowała w lokalnych społecznościach. Nasłuchałem się o nauce na mostkach (że były drewniane, świetnie się na nich tańczyło, a muzyka niosła się po wodzie) i podobnych historii, ale dość szybko do mnie dotarło, że czynniki czysto techniczne, jak podłoga czy jakość dźwięku, są właściwie nieistotne. Najważniejszy jest bezpośredni kontakt z człowiekiem- opowiada Ajdacki w wywiadzie dla Akademii Kolberga).

23 września, w niedzielę, zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury- Domu Środowisk Twórczych na warsztaty rękodzieła i potańcówkę.
Motywem przewodnim zajęć plastycznych będzie wycinanka i kwiaty z bibuły, czyli tradycyjne, wiejskie dekoracje chat z przełomu XIX i XX wieku.
Potańcówkę łączoną z nauką tańca, poprowadzą zaś członkowie kapeli Tęgie Chłopy. Zespół kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów- tradycyjnych kapel, ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa.

Zapowiada się energetycznie, bo Tęgie Chłopy- jak o sobie piszą- chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” - jak to się ponoć zdarzało na dawnych zabawach.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu  w ramach programu Narodowego Centrum Kultury  „Kultura Interwencje 2018”.


Czas:
22.09 godz. 15.00- 17.30- warsztaty tańca z Grzegorzem Ajdackim
23.09 godz. 15.00- 18.00- warsztaty rękodzieła wycinanka i kwiaty z bibuły
23.09 godz. 18.00- potańcówka i warsztaty tańca z kapelą Tęgie Chłopy

Miejsce:
Miejski Dom Kultury- Dom Środowisk Twórczych w Łomży ul. Woj. Polskiego 3

Opłaty:
wstęp na wszystkie warsztaty- bezpłatny
potańcówka- 20 zł/ osoba

2018-09-04 14:22 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001