Folkowe Zachęty - Kurpie, etnomuzykoterapia i ginące zawody

Strona główna » Muzyka » Warsztaty » Folkowe zachęty

Folkowe Zachęty - Kurpie, etnomuzykoterapia i ginące zawody

  • Folkowe Zachęty - Kurpie, etnomuzykoterapia i ginące zawodyPatronat Honorowy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Folkowe Zachęty - Kurpie, etnomuzykoterapia i ginące zawody
  • Folkowe Zachęty - Kurpie, etnomuzykoterapia i ginące zawody
  • Folkowe Zachęty - Kurpie, etnomuzykoterapia i ginące zawody
  • Folkowe Zachęty - Kurpie, etnomuzykoterapia i ginące zawody
  • Folkowe Zachęty - Kurpie, etnomuzykoterapia i ginące zawody
  • Folkowe Zachęty - Kurpie, etnomuzykoterapia i ginące zawody
  • Folkowe Zachęty - Kurpie, etnomuzykoterapia i ginące zawody
  • Folkowe Zachęty - Kurpie, etnomuzykoterapia i ginące zawody
  • Folkowe Zachęty - Kurpie, etnomuzykoterapia i ginące zawodyDofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura- Interwencje 2018”
Październikową edycję (5-6.października) Folkowych Zachęt poświęciliśmy Kurpiom, etnomuzykoterapii i ginącym zawodom. W ramach 2. dniowych warsztatów śpiewaczych, zaprosiliśmy na spotkanie ze Śpiewaczkami z zespołu "Bandysionki" oraz warsztaty śpiewu i meloterapii z Olgą Stopińska. Śpiewaczki ludowe ze wsi Bandysie uczyły uczestników m. in. pieśni tanecznych z „przytrampywaniem” (wytupywaniem rytmu przez śpiewaczki). To pozostałość po dawnych tańcach korowodowych, które można spotkać tylko na Kurpiach Zielonych.

Podczas warsztatów z Olgą Stopińską, oprócz wspólnej praktyki wokalnej, rozmawialiśmy o meloterapii (terapii śpiewem) i etno-meloterapii, emisji głosu w śpiewie tradycyjnym oraz Puszczy Zielonej jako źródle inspiracji dla własnej pracy twórczej, kontynuacji tradycji, realacji mistrz-uczeń i współczesnym wymiarze tradycyjnych pieśni kurpiowskich. Gościem specjalnym spotkania, były młode kurpiowskie śpiewaczki, uczestniczki projektu "Kontynuatorki Tradycji - Bandysionki i uczennice, meloterapeutyczne spotkania śpiewacze".

W ramach warsztatów rękodzielniczych zaprosiliśmy na spotkanie z garncarzem i artystkami ludowym, które wypiekały tradycyjny chleb i fafernuchy - popularne na Kurpiach.

Dwudniowe warsztaty zakończymy koncertem zespołu "BURÓNKA" - laureata „Nowej Tradycji”- festiwalu folkowego Polskiego Radia.


Program:

5.10 / piątek / godz. 17.30- 20.00
Warsztaty kurpiowskiego śpiewu tradycyjnego ze Śpiewaczkami z zespołu "Bandysionki" , moderacja Olga Stopińska
wstęp wolny

6.10 / sobota / godz. 11.30- 14.30
warsztaty rękodzieła (garncarstwo, wypieki tradycyjne)
wstęp wolny

6.10 / sobota / godz. 14.30- 16.30
Warsztaty śpiewu i etno-meloterapii z Olgą Stopińską, z udziałem młodszego pokolenia uczestniczek projektu "Kontynuatorki Tradycji - Bandysionki i uczennice, meloterapeutyczne spotkania śpiewacze".
wstęp wolny

6.10 / sobota / godz. 19.00
Koncert zespołu Burónka
Wstęp : 20 zł/osoba

Miejsce: MDK- DŚT w Łomży, ul. Woj. Polskiego 3

OLGA STOPIŃSKA - śpiewaczka, zawodowa wokalistka i muzykoterapeutka, nauczycielka techniki wokalnej.
Pieśni kurpiowskich uczy się u źródła. Jej mistrzynią jest kurpiowska śpiewaczka Bronisława Świder (Bandysionki).
Współzałożycielka i liderka zespołu BURÓNKA, wykonującego autorskie interpretacje tradycyjnych pieśni kurpiowskich.
Oprócz działalności artystycznej i pedagogicznej, aktywnie działania na rzecz zachowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego Puszczy Zielonej. Prowadzi badania nad emisją w tradycyjnym śpiewie kurpiowskim, wykłada emisję w śpiewie ludowym na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Warszawie. W praktyce muzykoterapeutycznej specjalizuje się w etno-meloterapii (terapii śpiewem z zastosowaniem śpiewu tradycyjnego).
Jest m. in autorką i opiekunką merytoryczną międzypokoleniowego projektu "Kontynuatorki Tradycji - Bandysionki i uczennice, meloterapeutyczne spotkania śpiewacze" w ramach którego młodsze pokolenie kobiet z Bandyś i okolic, uczy się śpiewu tradycyjnego od Śpiewaczek seniorek z zespołu Bandysionki.

BANDYSIONKI (Bandysie, Kurpie Zielone), to jeden z najbardziej uznanych kurpiowskich zespołów śpiewaczych. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany m. in "Złotą Basztą" na Festiwalu Kapel w Kazimierzu oraz Nagrodą im. Oskara Kolberga. Przez kilkadziesiąt lat istnienia skład zespołu zmieniał się. Obecnie tworzą go: Antonina Deptuła, Marianna Kuta i Bronisława Świder. W repertuarze Śpiewaczek z Bandyś znajdują się praktykowane w dawnej, surowej manierze wykonawczej pieśni leśne, polne, taneczne (trampane), obrzędowe i religijne. Obok działalności artystycznej, Bandysionki są przede wszystkim mistrzyniami -  nauczycielkami młodszego pokolenia adeptów śpiewu tradycyjnego. W ramach trwającego właśnie międzypokoleniowego projektu "Kontynuatorki Tradycji - Bandysionki i uczennice, meloterapeutyczne spotkania śpiewacze" przekazują dawne pieśni młodszemu pokoleniu kobiet ze swej rodzinnej wsi Bandysie i okolic. Ich wkład w zachowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu jest nieoceniny.

BURÓNKA (Warszawa) to zespół zrodzony z  fascynacji wokalną tradycją Kurpiów Puszczy Zielonej.
Współczesny język wypowiedzi muzycznej, splata się tu z głęboko osadzonym w tradycji podejściem do prowadzenia narracji wokalnej. Wpisując dawne, surowe pieśni w aktualny kontekst dźwiękowy i kulturowy, muzycy dążą do uchwycenia oraz zachowania ich pierwotnego znaczenia. W repertuarze zespołu znajdują się autorskie interpretacje pieśni pochodzących od mistrzyni liderki BURÓNKI - Bronisławy Świder ze wsi Bandysie, oraz z nagrań archiwalnych. Podczas Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja 2017, zespół otrzymał II nagrodę "za sugestywne przekazanie charakteru pieśni kurpiowskich", oraz Nagrodę Publiczności "Burza Braw".

W Łomży BURÓNKA wystapi w poszerzonym składzie:
Olga Stopińska - śpiew, inspiracja
Mateusz Wachowiak - harmonia trzyrzędowa, akordeon
Mateusz Sieradzan - instrumenty perkusyjne.
Matesz Woźniak - kontrabas.

2018-09-26 10:28 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001