W połowie drogi...

Strona główna » Plastyka » Galeria Bonar » 2011

W połowie drogi...

  • W połowie drogi...
  • W połowie drogi...
  • W połowie drogi...
  • W połowie drogi...
  • W połowie drogi...
Chcielibyśmy serdecznie zaprosić na organizowaną przez Fundację "Ocalenie" wystawę zdjęć wykonanych przez Pana Marka Mailszewskiego pt. „W połowie drogi...” przedstawiających mieszkających w Łomży uchodźców. Otwarcie wystawy odbędzie się 14 kwietnia 2011 o godzinie 12:00 w Galerii Bonar w Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych przy ul. Wojska Polskiego 3 w Łomży.

14 kwietnia 2011r. o godzinie 12:00 zostanie także uruchomiona strona internetowa poświęcona wystawie. Wchodząc na adres www.wpolowiedrogi.org.pl będziecie Państwo mogli zobaczyć przedstawione na wystawie fotografie, oraz zapoznać się z historią osób przedstawianych na zdjęciach. Projekt realizowany jest dzięki finansowaniu Fundacji im Stefana Batorego, w ramach programu „Demokracja w Działaniu”.

Wystawę będzie można oglądać do 22 kwietnia 2011.
Wstęp jest bezpłatny.


„W połowie drogi...” - taki tytuł nosi wystawa fotograficzna, której bohaterami są uchodźcy z Czeczenii. Wszyscy mieszkają obecnie w Łomży. Pomysł na projekt zrodził się w trakcie rozmów pracowników Fundacji „Ocalenie” i fotografa Marka Maliszewskiego (4lomza.pl) z uchodźcami. Głównym celem, jaki przyświecał organizatorom, było przybliżenie sytuacji życiowej oraz zaprezentowanie osobistych doświadczeń bohaterów mieszkańcom miasta.

Zależało nam na tym, by łomżanie poznali historie ludzi, którzy stali się ich nowymi sąsiadami, kolegami ze szkoły, współuczestnikami zabaw. Projektowi przyświecała idea pokazania, że uchodźcy nie są anonimową ani jednolitą grupą, lecz stanowią społeczność, na którą składają się rozmaite doświadczenia konkretnych osób, osobiste historie i poglądy. Jak powiedział jeden z Czeczenów: „Są u nas ludzie dobrzy, źli, kobiety, mężczyźni i dzieci. Osoby z wyższym wykształceniem i mający za sobą podstawową edukację. Nie wrzucajcie więc nas wszystkich do jednego worka z napisem „Czeczen”.

Zdjęcia przedstawiają osoby, które często łączy jedynie to, że zmuszone zostały do opuszczenia swojej ojczyzny i zamieszkania w Łomży. Niejako mimo woli, nasze miasto stało się dla nich drugim domem.

„W połowie drogi..”. dokumentuje stan niepewności, w jakiej stale żyją uchodźcy, którzy nie wiedzą, co przyniesie kolejny dzień. Pokazuje także, że dla każdego z nich cel drogi jest różny: jedni podejmują próby zalegalizowania pobytu w Polsce, inni dążą do zamieszkania z rodziną na zachodzie Europy, jeszcze inni pragną ułożyć sobie życie tutaj, w Łomży.

O tych wyjątkowych ludziach chcieliśmy opowiedzieć, prezentując Państwu wystawę.

2011-04-11 11:39 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001