Eko-zwierzaki

Strona główna » Plastyka » Galeria Bonar » 2011

Eko-zwierzaki

  • Eko-zwierzaki
  • Eko-zwierzaki
  • Eko-zwierzaki
wystawa pokonkursowa
maj - czerwiec 2011 r.

Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych zorganizował dla dzieci i młodzieży z łomżyńskich placówek przedszkolnych oraz szkół podstawowych i gimnazjalnych  Konkurs Plastyczny „EKO - ZWIERZAKI”.

Celem naszego konkursu  jest kształtowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, kształtowanie wrażliwości na środowisko przyrodnicze i szacunek wobec niego, dążność do kontaktu z nieskażonym środowiskiem przyrodniczym, a także poczucie odpowiedzialności za stan i pomnażanie zasobów środowiska przyrodniczego.
Na konkurs wpłynęło 261 prac z 14 placówek. Komisja wyróżniła 20 i nagrodziła 11 prac. Ponadto na wystawę podsumowującą wybrała 53 prace, co jest również formą wyróżnienia.

Ściany Galerii BONAR Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży rozweseliły zabawne zwierzątka wykonane z różnorodnych odpadów. Są tu żółwie, gąsienice, żyrafy, ryby, krokodyl, jeże, słonie, koza i wiele innych kolorowych eko – zwierzaków.

Za pośrednictwem naszego konkursu chcieliśmy dzieciom podsunąć plastyczne rozwiązanie wykorzystania odpadów, poprzez zabawę. Zaproponowaliśmy aby dzieci zgromadziły różnego typu przedmioty, które trafiają do śmieci, ale mogą dostać jeszcze „jedno życie” np.: plastikowe naczynia jednorazowe, puszki po konserwach, pudełka po kremach, wypisane mazaki i długopisy, nakrętki do butelek, butelki plastikowe itd. Z tych odpadów dzieci miały stworzyć formę przestrzenną, która będzie przypominała zwierzaka.

Zabawa taka rozwija kreatywność dziecka, angażuje także rodziców i prowokuje do rozmowy o ochronie środowiska, recyklingu, selekcji odpadów. Uważamy, że edukacja ekologiczna dążąca do ochrony i ulepszenia środowiska winna objąć wszystkich ludzi bez względu na wiek. Musi jednak charakteryzować się optymizmem, wiarą w przyszłość i satysfakcją z efektów podejmowanych działań.  Wierzymy, że nasz konkurs pomoże nam w osiągnięciu założonych celów i sprawi, że uczestnicy nabiorą przekonania, że mają  wpływ na codzienne działania każdego z nas na ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów, odpowiedzialności indywidualnej za stan środowiska przyrodniczego i nawyków proekologicznych.

Dziękujemy za wsparcie finansowe naszego Konkursu

Wydziałowi Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa

Urzędu Miasta w Łomży.

2011-05-04 10:06 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001