Makulatura to nie śmieć !

Strona główna » Plastyka » Galeria Bonar » 2012

Makulatura to nie śmieć !

Makulatura to nie śmieć !
Damian Pietruszewski
  • Makulatura to nie śmieć !
  • Makulatura to nie śmieć !
  • Makulatura to nie śmieć !
wystawa pokonkursowa
maj - czerwiec 2012 r.

Na tegoroczną edycję eko-konkursu plastycznego nadesłano 384 prace ze szkół  podstawowych i ponadpodstawowych, nie tylko z Łomży, ale też z Gliwic, Wałbrzycha, Rybnika, Gdyni, Lęborka, Pniewa, Piątnicy. Do wystawy zakwalifikowano 110 prac, w tym 17 nagrodzonych i 15 wyróżnionych.

Proponując temat konkursu „Makulatura to nie śmieć” chcemy zwrócić uwagę na selektywną zbiórkę i recykling odpadów. Staramy się uświadomić, że z odpadów nie tylko trzeba odzyskiwać surowce, ale jeszcze lepiej unikać ich wytwarzania. Oznacza to np. kupowanie towarów bez nadmiernych opakowań, wielokrotne używanie – o ile to możliwe – tzw. towarów jednorazowego użytku, unikanie produktów nie spełniających wymogów ochrony środowiska. Chcielibyśmy  wśród uczestników konkursu  zmienić system wartości i przyzwyczajeń w celu ograniczenia ilości odpadów, rozwijania zachowań i postaw oszczędnościowego i selektywnego ich traktowania.
Papier jest takim produktem, który łatwo trafia do śmieci. Gazety, ulotki, opakowania, zeszyty i książki często lądują w koszu. Nie znajdują powtórnego zastosowania w domowej gospodarce, nie są segregowane i nie trafiają do powtórnego przerobu w papierniach.

Poprzez ten konkurs chcemy także uświadomić, że makulatura może być znakomitym środkiem artystycznego wyrazu. Można z niej zrobić papier czerpany, można tworzyć ciekawe kompozycje malarskie, formy przestrzenne czy dowcipne przedmioty użytkowe. Jest tylko kwestią wyobraźni różnorodne i nieograniczone wykorzystanie tak powszechnego i taniego tworzywa. Namawiamy do częstszego sięgania po makulaturę, która daje nieograniczone możliwości kreatywnym nauczycielom plastyki i jest doskonałym materiałem dla dziecięcej twórczości.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opiekunom artystycznym za udział w konkursie, a laureatom gratulujemy otrzymanych nagród i wyróżnień.


Konkurs organizowany jest przy wsparciu finansowym
Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska
i Rolnictwa Urzędu Miasta w Łomży

2012-05-08 13:25 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001