Dialog z obrazem.

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy » 2016

Dialog z obrazem.

  • Dialog z obrazem.
  • Dialog z obrazem.
  • Dialog z obrazem.
  • Dialog z obrazem.
styczeń - luty 2016
fotografia
Galeria Pod Arkadami

Ekspozycja jest zbiorem prac młodych adeptów fotografii, dla których staje się ona wyrazem ich doświadczeń, przemyśleń i prób. Technika i tematyka prac jest bardzo zróżnicowana, we wszystkich jednak liczy się obraz – który pośredniczy naszemu doświadczeniu – i jego siła oddziaływania. W wystawie udział biorą : Emilia Brulińska, Kamil Gniedziejko, Katarzyna Tsynkiel, Krzysztof Jeżyna, Ola Sochacka, Patrycja Łapszo, Paweł Szczegryn, Tomasz Czerkawski, Wojciech Wojtkielewicz.

“Duch twórczy żyje, wszystko inne jest śmiertelne”. W tej oto pięknej renesansowej myśli zawarte jest przekonanie, jak ważny jest wysiłek człowieka włożony w budowanie naszego świata, bo to człowiek przejął obowiązek tworzenia w miejscu, w którym Bóg je przerwał szóstego dnia wieczorem. Stwarzanie trwa dopóki istnieje świat i żyje człowiek.
W każdej epoce obowiązywał inny stosunek do sfery wizualnej. Jaskiniowcy Platona, uwiedzeni obrazami cieni na ścianach, musieli za pomocą edukacji zbliżać się do prawdy, pozostawili obrazy i  zaczęli myśleć abstrakcyjnie, a nie zmysłowo. Platon podzielił poznanie na dwa - poznanie intelektualne i poznanie zmysłowe, co do dziś obowiązuje. Badania Hansa Beltinga pokazują nam jak obrazy wpływają na nasze życie i doświadczenia. Jego zdaniem nie jest ważne definiowanie zawartości obrazów, ale lokalizacja ich w ciele człowieka. Miejsce obrazu znajduje się w  człowieku, w jego pamięci i myśli. Interesujące staje się więc pytanie -  co obraz z nami robi i w jaki sposób obrazy nas stwarzają? Dzięki pracy badaczy dostrzegamy więc, że obraz dzisiaj nie tylko opisuje rzeczywistości, ale staje się bardzo ważnym elementem jej budowania.
Każdy z nas widzi świat takim jakim chce go zobaczyć. Widzenie to uzależnione jest od tego kim jesteśmy i co w sobie nosimy. Nasz mózg widzi tylko to co wie, tego czego nie wie, nie zobaczy. Żeby wymyślić coś co jest istotne musimy użyć nie tylko myślenia, ale też czegoś co nazywa się intuicją, czegoś co jest duchowością. Tą właśnie drogą podążają nasi studenci, opowiadając za pomocą obrazów, jak doświadczamy siebie w świecie, w którym żyjemy”.

Kurator wystawy - Tomasz Michałowski

Zdjęcia z wernisażu : Marcin Kossakowski

2016-01-04 13:33 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001