60 lat Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy » 2016

60 lat Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego

  • 60 lat Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego
  • 60 lat Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego
  • 60 lat Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego
  • 60 lat Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego
  • 60 lat Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego
  • 60 lat Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego
  • 60 lat Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego
  • 60 lat Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego
  • 60 lat Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego
październik - listopad 2016
fotografia
Galeria Pod Arkadami

Ekspozycja składała się z przeszło 100 fotografii, 26 autorów, wyróżniających się indywidualnym spojrzeniem na różne tematy. Białostoccy fotograficy pokazali charakter intrygujących miejsc, nie tylko w najbliższym regionie, ale i odległej Europie. Tematyka wystawy była bardzo rozległa; od dominującego jak zawsze pejzażu, zawierającego sporą dawkę realizmu, intrygującą postać człowieka w rozmaitych wymiarach, struktury związane z naturą lub cywilizacją, po unikalne zjawiska atmosferyczne i astronomiczne.

W wystawie udział wzięli :

Adam Jakubowski
Rocznik 1964 – fotograf, pasjonat, amator. Z wykształcenia prawnik i finansista. Fotografią zainteresował się jeszcze w podstawówce. Hobby pozostało po ojcu, który wykonywał rodzinne pamiątkowe fotografie starym przedwojennym aparatem mieszkowym marki Kodak. Przez wiele lat,  z różnych powodów nie uprawiał swojego hobby. Pasja wróciła w 2008 r. wraz z nabyciem cyfrowej lustrzanki.
W kręgu jego zainteresowania znajdują się pejzaże, ludzie a w szczególności dzieci, zwierzęta – zwykle fotografuje ptaki. Wykonuje też portrety.

Agnieszka Kałanczyńska

„To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące.”
Paulo Coelho – Alchemik

Agnieszka Pilecka
Fotografią zajmuje się  od wielu lat. Dla niej jest to dziedzina pozwalająca na poszukiwanie emocji i utrwalanie otaczającego piękna. Ukończyła Europejski Instytut Fotografii w Warszawie /dyr. Izabeli Jaroszewskiej, warsztaty fotograficzne u Ernesto Bazana (w Porto i Neapolu), Christophera Morrisa (Agencja VII) i Antonina Kratochvila (Agencja VII). W 2014 uczestniczyła w Photo workshop New York – European Tour w temacie : „stories of the landscape”.
Od 2016 jest członkiem  Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego.

Andrzej Alicki

Fotografią interesuję się od wczesnych lat 60 ubiegłego wieku. Po teoretycznym przygotowaniu, czyli głównie dzięki lekturze książek i czasopism oraz obserwacji dokonań wybitnych fotografików, pierwsze samodzielne zdjęcia wykonałem w roku 1963. Od tego czasu nie ruszam nigdzie bez aparatu fotograficznego. Ważniejsze od tematu są dla mnie: gra światła i cienia, ciekawy układ kompozycyjny czy barwa. Hołduję przekonaniu, że artystą się bywa, a większość naszych dokonań to poprawność i szlachetne rzemiosło. Próbuję nadać swoim zdjęciom, na ile starczy umiejętności, lekki akcent malarski, dlatego prawie zawsze używam RAW, traktując JPG jako podgląd obrazu.

Cezary Fabiszewski

Członek Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego od 11.04.1974 roku. Absolwent Łódzkiego Technikum Fotograficznego. Instruktor fotografii. W arkana fotografii wprowadzany przez H. Rogozińskiego, C. Bacię , Z. Rynkiewicza i jeszcze kilku znakomitych instruktorów i twórców. Obecnie zajmuje się fotografowaniem krajobrazu, architektury, reportażu ale    z racji wykształcenia żadna dziedzina fotografii nie jest mi obca. Uczestnik kilku wystaw, jeszcze bez wystawy autorskiej.

Czesław Zdanowicz
Fotografuję głównie  pejzaż okolic  Białegostoku, fotografię uliczną,  m.in.: w  podczerwieni  i w technice wielokrotnej ekspozycji. Fotografie  wystawiane były  w  licznych ośrodkach artystycznych  w Polsce i 22  krajach Świata w ramach konkursów pod egidą FIAP   i PSA ( Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej  i Amerykańskiego Towarzystwa Fotograficznego ),  zdobywając 134 akceptacji, wyróżnienia oraz   nagrody.  Na wystawie z okazji jubileuszu 60 - lecia BTF  przedstawił  fotografię barwną    i monochromatyczną  połączoną   z fotografią dokumentalną z cyklu „Okolice Centrum”.

Danuta Grodzka
Z wykształcenia inżynier budowlany, ale w duszy, jak mówi; „ tylko aparat fotograficzny, pędzle i farby”. Wnikliwa obserwatorka ludzkich charakterów, osobowości oraz zmieniającego się otoczenia, który z upodobaniem zatrzymuje „w biegu”. Cała ta aktywność jest sposobem, aby „ przeze kształcić rzeczywistość w swój własny, wymyślony świat”.

Ewa Bijak
Fotografowanie to dla mnie pasja, oderwanie od codzienności. Jest źródłem pomysłów na poznawanie otaczającego mnie świata, bodźcem, który popycha mnie do działania. Poprzez fotografię chcę opowiadać, utrwalać piękno.
"Oto powierzchnia. A teraz pomyślcie, a raczej wyczujcie to, co się pod nią kryje, jaka musi być rzeczywistość, jeżeli tak wygląda".
Susan Sontag – O fotografii.

Cezary Nowa
Fotograf, instruktor fotografii, inicjator działań fotograficznych, współorganizator wyprawy naukowej Kalkuta 1987 (Indie), uczestnik plenerów, konkursów, właściciel fotograficznych laboratoriów Novo Foto Atelier (Giżycko), Kodak Express (Giżycko), Pro Lab (Warszawa), fotograf uroczystości polonijnych w Nowej Zelandii i w Królestwie Niderlandów - Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, a także regionalnych na Podlasiu.
Moje motto: Kontrast jest solą obrazu

Joanna Sawicka
Fotografią pasjonuję się od kilku lat, z roku na rok jest to jednak coraz bardziej świadoma „pogoń” za światłem, które w magiczny sposób potrafi odmienić rzeczywistość.
„Fotografować to znaczy wstrzymać oddech, uruchamiając wszystkie nasze zdolności w obliczu ulotnej rzeczywistości.” Henri Cartier-Bresson
Janusz Niechwiedowicz  /1939- 2011/ Wieloletni fotografik BTF , należał też do  Związku Artystów Plastyków. Zajmował się między innymi jedną z najszlachetniejszych technik fotograficznych – gumą w tym gumą wielobarwną.

Kazimierz Jankowski
Urodził się w 1958 roku w Białymstoku. Obecnie pracuje w Młodzieżowym Domu Kultury, gdzie prowadzi zajęcia z fotografii. Swoją pasją stara się "zarazić" uczęszczającą na zajęcia młodzież. Poświęca im wiele wolnego czasu. Motywuje ich do aktywnej pracy, dzięki temu zdobywają co roku szereg nagród w lokalnych i ogólnopolskich konkursach fotograficznych. Do jego ulubionych miejsc należą okolice wsi Izbiszcze i Kruszewa położone na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego które jest  wymarzonym rajem dla miłośników fotografii przyrodniczej. Tutaj  też zaczynał swoją przygodę z fotografią, gdzie  powstały cykle  zdjęć, na których dominuje krajobraz i praca oraz życie rolnika. Wędrówki wzdłuż rzeki i obserwowanie przyrody to mój sposób na wolny czas. 

Krystyna Tomaszuk

Inicjatorka działań mających na celu propagowanie fotografii jako sposobu na aktywne i wartościowe spędzenie czasu. Kurator wystaw i organizator plenerów. Zajmuje się nie tylko działalnością pedagogiczną ale także twórczą. Wystawia swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych. W swoim dorobku posiada udział w ponad 130 wystawach i działaniach artystycznych. Jest autorką programów nauczania fotografii. Jej uczniowie aktywnie wystawiają swoje prace, a także uczestniczą w konkursach fotograficznych   i filmowych w kraju i zagranicą. Jest przewodniczącą okręgu północno-wschodniego Fotoklubu RzeczpospolitejPolskiej, członkiem Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego.

Łukasz Resiak
Magister sztuki. Artysta Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (AFIAP). Członek rzeczywisty Fotoklubu RP Stowarzyszenie Twórców oraz Białostockiego     i Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Lubelskiego w dziedzinie twórczości artystycznej. Prace prezentował na blisko stu wystawach i salonach fotograficznych w kraju i zagranicą (Bułgaria, Chiny, Cypr, Grecja, Indie, Iran, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, USA, Włochy). Laureat konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Publikacje w prasie, magazynach branżowych, prelekcje, udział w pracach jury konkursów fotograficznych, organizator wystaw.

Maciej Pietryńczak  vel Victor Vog
Rocznik 1962, członek Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego, pasjonat fotografii od ponad 40 lat, wiedzę swoją udokumentował uzyskując dyplom fotografa, fototechnika oraz technika cyfrowych procesów graficznych (egzaminy państwowe). Odnajduje się głównie w dziedzinie makrofotografii, portretu oraz reportażu. Autor wystawy fotograficznej (2009) „foto-inspiracje” w białostockiej Izbie Lekarskiej. Absolwent Akademii Medycznej w Białymstoku, doktor nauk medycznych.

Marek Tomaszuk
Z fotografią związany od ponad 40 lat. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Członek Kapituły Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej oraz Białostockiego Towarzystwa fotograficznego.

Krzysztof Kadziewicz
Od kilka lat traktuję fotografię jak swoją największą pasję. Uwielbiam fotografować pejzaże, chodź nie obce są mi też portretowanie i reportaż. Za największe osiągnięcie uważam pierwsze miejsce w II edycji konkursu „Jestem...”
organizowanym przez Nikon Polska. Uczestniczyłem w kilku wystawach z czego jedną wielkoformatową na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Po za tym jeżdżę po świecie i obserwuję go przez obiektyw mojego aparatu fotograficznego.

Patrycja Łapszo
Urodzona 31 Grudnia 1991 roku w Wysokiem Mazowieckiem. Absolwentka Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku. Na co dzień pracuje jako freelancer  w produkcji reportaży fotograficznych  dla lokalnych mediów oraz przy różnego rodzaju eventach . Prywatnie realizuje cykle z zakresu fotografii dokumentalnej i kreacyjnej. Ulubiony temat- człowiek i jego jestestwo. Swoje inspiracje czerpie z obserwacji otoczenia, problemów współczesnego świata oraz literatury i malarstwa. Z powodzeniem bierze udział w międzynarodowych konkursach fotograficznych, jej prace były pokazywane na wystawach w Polsce i za granicą.

Piotr Mikulak
Fotografik amator, pasjonuje się fotografią reportażową. Od 6 lat wykorzystuje lustrzankę cyfrową, choć wcześniej interesował się czarno-białą fotografią analogową. Z zawodu informatyk i grafik komputerowy. Stale poszukuje własnych form i koncepcji realizacji. Szczególnie interesuje się tematem impresji dźwiękowych w obrazie. Przygotowane zdjęcia to efekt „eko” poszukiwań zrealizowany w Białowieskim Parku Narodowym na Białorusi.
Zaprezentowany tu poliptyk czteroczęściowy Chemtrails  to odpowiedź na coraz częściej poruszany temat internetowej społeczności. Oszczędność w operowaniu obrazem, swoista symbolika i niedopowiedzenia zmuszają odbiorcę do refleksji, uruchamiają ukryte, jeszcze nieodsłonięte treści. Autor nie ingeruje w obraz, maluje go światłem zastanym i kadrem o dwóch planach oraz kieruje uwagę na wyraźnie zarysowany szczegół.


Ryszard Zięckowski  A FIAP, A FRP
Jest działaczem ruchu fotograficznego: w latach 1978   -   1990   był  sekretarzem  Białostockiego  Towarzystwa Fotograficznego,  od  1995 r. członkiem Wrocławskiego Towarzystwa Fotograficznego,  od  1996  r vice-prezesem Północno-Wschodniego Okręgu Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych, a od 1997 r. jest  Członkiem   Rzeczywistym  i Delegatem   na   obszar północno-wschodniej Polski Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Posiada tytuł Artysty Fotografika Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej. Organizował wiele plenerów fotograficznych. Miał własne rubryki fotograficzno-historyczne w prasie. Uczestniczył w ponad 43 wystawach krajowych i 45 wystawach fotograficznych  zbiorowych i indywidualnych  za  granicami  kraju.  Zdobył wiele  nagród i wyróżnień  w  konkursach  i na salonach fotograficznych. Tylko w Polsce miał 14  indywidualnych wystaw fotograficznych. 
Od 1989 r. posiada międzynarodowy tytuł: Artiste  Federation Internationale De L'art Photographique /AFIAP/  W   1978  roku  wydał  zeszyt  poetycki  "Wizja  lokalna", w 1999 roku tomik pt. "Małe nostalgie" a w 2008 roku tomik „Światło czasu”. Od 2000 roku jest też nauczycielem fotografii w Fototechnikum. Zainteresowania fotograficzne to: przyroda, krajobraz, reportaż i guma arabska.

Wojciech Zdanowicz
Absolwent Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Fotografuje  od najmłodszych lat. Główna tematyka to pejzaż i człowiek w życiu codziennym. Obecnie pracuje zawodowo jako operator obrazu. Zajmuje się filmem dokumentalnym, reportażem.

Szymon Dykiert
Urodzony  26.03.1977 r. w Białymstoku. Jest absolwentem  Wyższej  Szkoły Gospodarowania Nieruchomościami w Białymstoku. Astronomią interesuje się od najmłodszych lat.
Od roku 1992 jest członkiem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Od 2001r. należy do Białostockiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Brał udział w wystawach i konkursach zdobywając nagrody i wyróżnienia . Liczne obserwacje fotograficzne i wizualne publikował w gazetach lokalnych, audycje radiowe.

Zbigniew Sadowski
Zdobywca nagród i wyróżnień prestiżowych polskich oraz międzynarodowych konkursów. Uczestnik licznych wystaw organizowanych w białostockich galeriach, klubach a także w przestrzeni publicznej miasta. Kilkukrotnie brał udział w Toronto International Salon of Photography gdzie w 2010 roku otrzymał złoty medal. Związany z  Białostockim Towarzystwem Fotograficznym od 1986 roku.

Radosław Ciepłucha
Urodzony w  1969 roku w  Białymstoku. Z wykształcenia informatyk. Urzędnik XII kategorii. Wyszukuje stare budynki, które jeszcze nie uległy biodegradacji, by je sfotografować. Warzywa i owoce częściej kupuje w charakterze
modeli, niż w  celach spożywczych. Aktualnie najmniej wysiłku sprawia mu robienie zdjęć plączącym się po domu dzieciom. Pierwsza wystawa w  1990 roku (wspólna z  ojcem Zbigniewem) w historycznej galerii BTF (rysunek satyryczny plus fotografie). Potem kilka indywidualnych oraz zbiorowych. Czasami tworzy różnymi tradycyjnymi technikami malarskimi, jednak częściej używa komputera. Entuzjasta teatru alternatywnego i  teatru tańca. Reżyser i aktor kilku amatorskich spektakli. Obecnie vice-prezes Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego.

Zbigniew Ciepłucha
Fotografuje od 1968 r.; w  1972 roku zostaje członkiem Federacji AmatorskichStowarzyszeń Fotograficznych w Polsce i Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego, którego obecnie jest Honorowym Członkiem. W Zarządzie BTF od 1976 r.; w  latach 1980-1983 pełnił funkcję Prezesa Towarzystwa; jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Udział w licznych wystawach, konfrontacjach i prezentacjach fotograficznych od 1968r. do chwili obecnej. Inspirację do tematów wielu prac fotograficznych stanowiły: teatr, pantomima, taniec współczesny... Za działalność związaną z ruchem fotograficznym i popularyzację fotografii, otrzymał odznaczenia: „Zasłużony działacz kultury”, „Zasłużony Białostocczyźnie”, medal „150 lat fotografii”, „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Wiesław Korycki
Fotografowaniem zająłem się od 1980 roku. Pierwszy udział w  wystawie w  1982 roku pt. "Tykocin i  okolice", gdzie zdobyłem wyróżnienie. W  okresie 1983-2016 prowadzę działalność gospodarczą - swój własny zakład fotograficzny. Moje obecne zainteresowania to fotografowanie w podczerwieni, reportaże z życia ludzi. Stale  współpracuję z  Białostockim Towarzystwem Fotograficznym, prowadzę tam zajęcia  z technik specjalnych. Prowadzę kursy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jestem członkiem Fotoklubu RP.

Zdzisław Rynkiewicz
Urodzony w 1931 roku w Karolinie. Z wykształcenia - nauczyciel muzyki, z wykonywanej profesji - fotografik. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików,(ZPAF). Członek Fotoklubu RP Członek Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego Wielkiej Brytanii, (RPS). Artiste FIAP (A.FIAP) w 1985 r. i Excellence FIAP (E.FIAP) 1987 r. Członek Honorowy Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego. Członek Honorowy Foto-Klubu Buenos Aires Argentyna.
Za całokształt pracy twórczej i społecznej uhonorowany:
•    Złotym Krzyżem Zasługi RP,
•    Odznaką Zasłużony Działacz Kultury,
•    Złotą i srebrną odznaką Zasłużony Białostocczyźnie,
•    Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
•    Złoty Medal: „ZASLUŻONY DLA FOTOGRAFII POLSKIEJ”.
Prezes Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego przez trzy kadencje: 1975-77; 1977-80; 1990-93.

Zdjęcia z wernisażu : Marcin Kossakowski

2016-10-07 10:31 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001