Gotyk ziemi łomżyńskiej i Mazowsza północno-wschodniego

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy » 2018

Gotyk ziemi łomżyńskiej i Mazowsza północno-wschodniego

  • Gotyk ziemi łomżyńskiej i Mazowsza północno-wschodniego
  • Gotyk ziemi łomżyńskiej i Mazowsza północno-wschodniego
  • Gotyk ziemi łomżyńskiej i Mazowsza północno-wschodniego
W Noc Muzeów, w Galerii Pod Arkadami, odbyło się otwarcie wystawy połączone z promocją albumu fotografii Przemysława Karwowskiego „Gotyk ziemi łomżyńskiej i Mazowsza północno-wschodniego”. Wydawnictwo i wystawa jest rezultatem wypraw artysty sprzed dwudziestu lat i obecnie. Celem jego nie było fotograficzne dokumentowanie zabytków, a raczej szukanie swoistego piękna i niepowtarzalnego nastroju Gotyku Mazowsza Łomżyńskiego.

„… w roku 600-lecia nadania praw miejskich Łomży pojawi się album Przemysława Karwowskiego z pięknymi fotografiami. Postrzegam go jako odkrycie gotyku w dolinie Narwi i nad jej dopływami, na pograniczu Mazowsza z Prusami (Mazurami) i z Podlasiem, w krainie pól i lasów, byłych zaścianków, naznaczonych przez wieki kościołami, kapliczkami i krzyżami ku chwale Bożej i pomyślności Ojczyzny”.

prof. Adam Czesław Dobroński

„Z aparatem fotograficznym postanowiłem szukać  śladów minionej świetności „łomżyńskiego” gotyku po za terenem samego miasta. Odwiedziłem Szczepankowo, Kleczkowo, Wiznę, Wąsosz, Niedźwiadną, Andrzejewo, Rosochate, Rutki, Starą Łomżę, Ostrołękę i Różan. Wszędzie tam przetrwał Gotyk choć często mocno okaleczony, ale nadal imponujący. Dużą niespodzianką było dla mnie zobaczenie w nieodległych okolicach murów obronnych i gotyckich wnętrz mieszkalnych.

Większość tych zachowanych do dziś budowli jest bezpośrednio związana z  Łomżą. Łączą je wspólne cechy stylowe i  warsztatowe mazowieckiej odmiany Gotyku, koligacje rodzinne fundatorów oraz osoba księdza Jana Wojsławskiego, plebana wiskiego, a następnie łomżyńskiego, dzięki działalności, którego wybudowano większość w/w kościołów gotyckich. Gdyby spojrzeć na mapę tej części Mazowsza z naniesionymi punktami, gdzie zachowały się gotyckie zabytki i dodali te niezachowane  jak w Zambrowie, Nowogrodzie czy Kobylinie, ujrzelibyśmy ich niemałe skupisko.  Można więc stwierdzić, że są one materialnym śladem, dowodem  świetności  Łomży jako ośrodka w znaczeniu nie tylko gospodarczym ale i kulturalnym tej części Mazowsza w okresie późnego średniowiecza”.

Przemysław Karwowski

Data : 19.05.2018 r.
Godzina : 17.00
Miejsce : Galeria Pod Arkadami
Wstęp wolny

Wystawa czynna do 2 czerwca 2018r.

2018-05-14 11:12 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001