Stanisław Zeszut. Titus

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy » 2018

Stanisław Zeszut. Titus

  • Stanisław Zeszut. Titus
  • Stanisław Zeszut. Titus
fotografia
wrzesień-październik 2018 r.
Galeria Pod Arkadami

„Stanisław Zeszut, wielbiciel klasycznego rocka, spróbował oddać wielowymiarowość tej nieszablonowej postaci na swych zdjęciach, wykonanych w latach 2015-17 podczas łomżyńskich koncertów Acid Drinkers: pokazując buntowniczy charakter Titusa, jego słynne poczucie humoru i sceniczną charyzmę. Wernisażowi towarzyszyła  muzyka na żywo.

Tomasz „Titus” Pukacki jako dziecko marzył o tym, żeby być śmieciarzem, prawdziwym „królem życia”, bo już wtedy nie widział siebie w kieracie regularnej pracy i codziennych obowiązków. Potwierdziły to dalsze koleje jego losu, sygnowane ksywą zaczerpniętą od bohatera kultowego komiksu Henryka Jerzego Chmielewskiego „Tytus, Romek i A'Tomek”.
Nie ukończywszy nauki w technikum w roku 1986 jako 19-latek został powołany do odbycia – obowiązkowej wówczas – służby wojskowej. Dopisało mu jednak szczęście, bo trafił do  wojskowego zespołu Ikar i częściej niż na poligonie bywał na różnego rodzaju przeglądach czy konkursach talentów w mundurach.

Zanim jednak trafił w „kamasze”, zdążył założyć z Robertem „Litzą” Friedrichem swój najsłynniejszy i działający do dziś zespół, Acid Drinkers. Odbyło się to w okolicznościach tak nietypowych, że aż wartych wzmianki, bowiem obaj panowie spotkali się nieoczekiwanie, po wielu miesiącach niewidzenia się, przed koncertem legendarnych Iron Maiden w poznańskiej Hali Arena. I … odsprzedali bilety, zrezygnowali z obejrzenia i posłuchania na żywo ikony NWOBHM, a pieniądze przepili, zakładając przy okazji Kwasożłopy. Dlatego po dwóch latach Titus miał do czego wracać. Pierwszą gitarę basową kupiła mu matka, mimo tego, że nie spełnił jej oczekiwań i wbrew obietnicom nie ukończył nauki w szkole wieczorowej; szybko też rzucił pracę gońca.

Zdobył jednak sławę z Acid Drinkers. Pierwsze trzy albumy tej thrashmetalowej formacji ukazały się nakładem brytyjskiej wytwórni Under One Flag, zrobiły też furorę w kraju. Nic w tym jednak dziwnego, bo poznaniacy w twórczy sposób ożywili thrashową formułę, nagrywali przeboje („Pizza Driver”, ballada „Midnight Visitor”), znani byli z jedynych w swoim rodzaju koncertów, a do tego nie brakowało im też poczucia humoru – jak już brali się za obcy repertuar, to z klasą, choćby słynne „Seek And Destroy” Metalliki nagrywając w wersji flamenco i z gościnnym udziałem Edyty Bartosiewicz. Również później Titus nie unikał współpracy z najróżniejszymi artystami: można więc usłyszeć go z Acidami na płycie wokalistki Lombardu Małgorzaty Ostrowskiej, nagrywał też choćby z Closterkeller, punkowym Para Wino, Golden Life, Chainsaw, hip-hopowcami z Nagłego Ataku Spawacza czy Żukami, słynnym cover bandem The Beatles. Na dłużej związał się z Homo Twist Macieja Maleńczuka oraz thrashowym Virgin Snatch, był podporą efemerycznego składu gwiazd polskiego rocka Albert Rosenfield, realizuje się w solowych projektach Anti Tank Nun z młodziutkim wirtuozem gitary Iggy'm Gwaderą i Titus Tommy Gun, ale najważniejszym zespołem w jego karierze pozostaje niezmiennie Acid Drinkers. Od dwudziestu lat, to jest od odejścia Litzy, jest liderem tej formacji, z którą wydał aż 17 albumów studyjnych, koncertowy „Varran Strikes Back-Alive!!!”, a do tego dwa DVD oraz dwie kompilacje, w tym, przekrojowy, 17-płytowy box „Acid Empire Anthology 1989–2008”.

Acidzi stali się już niekwestionowaną legendą polskiego metalu, wciąż też trafiają na listy przebojów, ostatnio dzięki przeróbce „Love Shack” zespołu The B-52's.

Titus potrafi także zaskoczyć jako solista: pojawiał się już na małym i dużym ekranie, przed sześciu laty był jurorem w programie „Bitwa na głosy”, kiedy brała w niej udział drużyna łomżynianki Juli, a w roku 2014 wziął udział w telewizyjnym show „SuperSTARcie”. Zaśpiewał tam choćby evergreen „Strangers In The Night” z repertuaru swego ulubionego wokalisty Franka Sinatry. Równie dobrze poradził sobie też z dyskotekowym hitem „Daddy Cool” Boney M czy w duecie z Nataszą Urbańską – dochodząc do półfinału programu, zajmując w nim ostatecznie trzecie miejsce i potwierdzając, że należy do największych osobowości polskiej sceny muzycznej”.

Wojciech Chamryk – „Titus: od śmieciarza do gwiazdy rocka”

Wystawa czynna do 24 października 2018 r.

2018-09-21 10:45 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001