Polaryzacje. Poplenerowa wystawa fotografii

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy » 2022

Polaryzacje. Poplenerowa wystawa fotografii

Polaryzacje. Poplenerowa wystawa fotografii
Fot. Adam Czarniewicz
  • Polaryzacje. Poplenerowa wystawa fotografii
  • Polaryzacje. Poplenerowa wystawa fotografii
  • Polaryzacje. Poplenerowa wystawa fotografii
  • Polaryzacje. Poplenerowa wystawa fotografii
  • Polaryzacje. Poplenerowa wystawa fotografii
  • Polaryzacje. Poplenerowa wystawa fotografii
Fotografia / październik 2022 / Galeria Pod Arkadami

MDK-DŚT w sierpniu 2022 r. po raz pierwszy zorganizował letni plener fotograficzny, któremu towarzyszyło hasło nadrzędne „Polaryzacje”. Zaproszeni artyści reprezentowali skrajnie przeciwne postawy formalne i artystyczne, różnorodność technik i metod kreacji w fotografii. Pochodzili z różnych, często znajdujących się na przeciwległych krańcach naszego kraju miejsc, od Podlasia i Lubelszczyzny przez stolicę  po Dolny Śląsk.

Plener artystyczny jest rodzajem podróży, której właściwym przeznaczeniem jest coś więcej niż fizyczna zmiana miejsca. Punktem odniesienia staje się inna niż na co dzień przestrzeń oraz czas, który w nowym otoczeniu zwalnia, można więc poddać się jego powolnemu przepływowi i zanurzyć w zupełnie odmiennych doznaniach. Plener to czas obserwacji, budowania swojej relacji z nową przestrzenią, odkrywania swojej w niej odrębności, a poprzez możliwość zatrzymania się w czasie, można obudzić w sobie uśpiony na co dzień potencjał kreatywny i konieczność jego ekspresji. Plener artystyczny może być szansą na wewnętrzną przemianę, która może stać się początkiem działań twórczych. Bywa również platformą konfrontacji odmiennych, indywidualnych postaw twórczych, z których wszystkie służą do próby opisania własnej wizji świata, w tym wypadku w fotografii. Plener jest zderzeniem różnych osobowości ale i ich współistnieniem w jednym miejscu i czasie. Daje szerokie pole inspiracji, współodczuwania i oddziaływania na siebie. Efektem spotkań kilkunastu artystów fotografii jest niniejsza wystawa.

 

Uczestnicy wystawy:

Jerzy Chaberek / Łomża

Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików.Ukończył Studium Fotograficzne w Katowicach. Na stałe mieszka w Łomży. Uprawia różne gatunki fotografii od czystej formy krajobrazu po fotografię inscenizowaną i kreacyjną. Od zawsze fascynuje go fotografia analogowa. Laureat kilkudziesięciu konkursów fotografii artystycznej i przyrodniczej. Najbardziej ceni sobie główną nagrodę Konfrontacji Polskiej Fotografii Artystycznej w Gorzowie Wielkopolskim oraz Grand Prix i medal im. Włodzimierza Puchalskiego. Jego prace prezentowane były w gazetach branżowych min. w „Fotografii”, „Exit”, „Foto”,”Format” i wielu innych. Udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Warto wymienić „Foto- Medium- Art”, „2 πr2”, Starą Galerię ZPAF. Od kilku lat fotografuje Ziemię Łomżyńską w starych technikach fotograficznych.

Adam Czarniewicz / Łomża

Urodzony w 1968 roku w Ełku. Mieszka i pracuje w Łomży. Jest absolwentem wydziału Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu w Białymstoku oraz Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku o kierunku fotografia. Zajmuje się szeroko pojętą sztuką fotografii. Uprawia wszystkie gatunki tego medium. Jest uczestnikiem ośmiu wystaw zbiorowych (w tym międzynarodowego festiwalu wymiany doświadczeń i myśli twórców ze Wschodniej i Zachodniej Europy - Białystok Interphoto 2017) a także wielu krajowych i międzynarodowych konkursów fotograficznych. Szczególnie interesuje się fotografią człowieka w otaczającym go świecie. W lutym 2020 roku w Galerii pod Arkadami na Starym Rynku w Łomży odbył się jego wernisaż autorski pt. „Kiedy zamykam oczy”. Od roku 2018 jest członkiem łomżyńskiego Klubu Fotografii „NURT”.

Marek Gardulski / Kraków

Fotografuje od 1969 roku. Członek ZPAF od 1981 roku. Autoportret jest głównym tematem jego twórczości od połowy lat 70-tych do chwili obecnej. Stypendysta United States Information Agency , współpracował z The International Polaroid Collection (Photokina 1990 - „Selection 5”). Na początku lat dziewięćdziesiątych zestawem „Solvay” zwrócił się ku dokumentalnej fotografii przestrzeni industrialnej. Uczestnik wystaw: „Wokół dekady - polska fotografia lat 90-tych” (Muzeum Sztuki w Łodzi), „Marzyciele i świadkowie. Fotografia Polska XX wieku” (MN w Krakowie-Arsenał), „Polska fotografia w XX wieku” – ZPAF Warszawa, „XX wiek w Fotografii Polskiej z Kolekcji muzeum Sztuki w Łodzi” (The Shoto
Museum of Art – Tokyo). Prace w kolekcjach polskich i zagranicznych. Niezwiązany z żadną grupą artystyczną

Ryszard Kaczmarski / Chełm

Ur. 06.04.1957 w Gdyni. Ukończył studia na UMCS w Lublinie. Członek rzeczywisty ZPAF od 2001. W latach 2003 – 2017 prezes Okręgu Lubelskiego ZPAF. Od 1984 roku jest członkiem Foto Klubu Ziemi Chełmskiej. Pracował jako nauczyciel. Był fotografem w muzeum w Chełmie 1996-2015 prowadził zakład fotograficzny przy ul. Lwowskiej 26 w Chełmie. Instruktor, mistrz fotografii, żeglarz i podróżnik. Ważniejsze cykle fotograficzne ,, Świat żagli” , ,, Nocne pejzaże”, ,, Prawosławie”, ,,Dotyk światła”, Kartki z podróży - Armenia,Tajlandia, Szkocja, Indonezja, ,, Polesie - Ukraina 2013-17, ,,TRZY SONETY ” - Krym 2013, „ Z pogranicza...” 2020 W 2005 roku wydał autorski album fotografii wykonanych za pomocą camera obscura ,,Dotyk światła ‚’ Organizator warsztatów i plenerów fotograficznych, między innymi ,, Wielkiego formatu i technik alternatywnych Pizuny, Chełm, oraz spotkania NA STYKU, Ukraina 2016 -18. Dwukrotny laureat Chełmskiej Nagrody KAJA, jako twórca i animator kultury. W 2017 za działalność artystyczną i upowszechnianie kultury odznaczony medalem Gloria
Artis. Stworzył w Chełmie autorską galerię fotografii ,, ATELIER „ , którą prowadzi od ponad 23 lat. Kolekcjoner fotografii, odtworzył w swoim domu XIX wieczne studio fotografii portretowej Od 2015 działa fotograf niezależny.

Tomasz Michałowski / Warszawa

Ur. .02.04.1964r w Augustowie. Jest absolwentem Wydziału Operatoskiego Realizacji Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Uzyskał tytuł doktora w PWSFTV i T w Łodzi . Obecnie pracuje w PWSFTv i T w Łodzi i UMCS w Lublinie

Tomasz Mielech / Jelenia Góra

Ur. w 1973 r. w Jeleniej Górze. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Należy od 2006 r. do Związku Polskich Artystów Fotografików. Prowadzi fotograficzną Galerię Korytarz i Jeleniogórską Szkolę Fotografii w Jeleniogórskim Centrum Kultury od 2018 roku. Organizuje Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze. Jest kuratorem i organizatorem wystaw oraz dwukrotnym laureatem Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze. W twórczości fotograficznej preferuje klasyczną fotografię, wykonywaną za pomocą kamer wielkoformatowych, gdzie obraz fotograficzny powstaje na materiałach światłoczułych. Zajmuje się edukacją fotograficzną oraz propagowaniem klasycznych technik fotograficznych. Prowadzi warsztaty fotograficzne poświęcone XIX wiecznym technikom fotograficznym.

Anna Sielska / Katowice

Fotografka, animatorka kultury (założycielka Fundacji Kultura Obrazu). Absolwentka Instytutu Fotografii Kreatywnej w Opawie (Czechy) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia z narracji w fotografii oraz edycji książek fotograficznych. Pracuje z prywatnymi historiami, zdjęciami amatorskimi oraz pamiątkami z zakładów fotograficznych. Zajmuje się także fotografią artystyczną oraz współrealizuje projekty multimedialne.

Ewa Skłodowska / Łomża

Twórca, ukończyła studia magisterskie w Państwowej Szkole Filmowej w Łodzi na kierunku Realizacje obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia, specjalność fotografia. Na codzień z pasji nauczyciel w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży. W swojej twórczości opowiada o poruszających ją aspektach otaczającej rzeczywistości. Do opisania swojego spojrzenia sięga po różne media artystyczne w tym fotografię.

Bogusław Florian Skok / Białystok

Urodzony i stale zamieszkujący w Białymstoku. Fotoreporter, dokumentalista, edukator fotografii, artysta fotografik. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Od lat 80 minionego wieku publicysta na łamach wielu tytułów prasowych krajowych i zagranicznych. Współautor kilkunastu albumów, m.in. „Białystok miasto w Europie”, „Jan Paweł II na Podlasiu”, „Białystok”. Podejmując różnorodne wyzwania realizacji fotograficznych spełnia się zawodowo i artystycznie. Fotografia jest dla niego ciągłym poszukiwaniem

Wojciech Sternak / Warszawa

Fotograf i kulturoznawca. Adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim (doktor habilitowany sztuk pięknych). W latach 2016 – 2020 Dyrektor Studium Fotografii ZPAF. Albumy autorskie: „Cień Czarnobyla” (2006), „Siedem dróg” (2019). Wystawy indywidualne, między innymi w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Galerii „Wozownia” w Toruniu, w kraju i za granicą. Popularyzuje fotografię poprzez spotkania autorskie, warsztaty i wystawy na terenie Polski i Europy.

Bartłomiej Syta / Warszawa

Fotograf i fotoedytor, od 2001 roku współpracujący z wieloma tytułami prasowymi min : Słowo Ludu , Życie Warszawy, Maxim, Polska The Times , Puls Biznesu oraz wydawnictwem Polska Press. Twórca fotografii prasowych na przełomie lat 2001 - 2019 m.in.: dokumentujących działania PKW Afganistan , wydarzenia polityczne i społeczne w Polsce. Fotografował
na największych imprezach sportowych : UEFA European Football Championship 2012 Polska-Ukraina , UEFA European Football Championship 2016 Francja , FIFA World Cup 2018 Rosja , World Athletics Half Marathon Championships 2020 Poland, Paralympic Games 2020/21 Tokio / Japonia, IronMan Polska 2019 - 2022. Zdobywca Grand Prix Polskiej Fotografii Sportowej 2021 oraz 3 miejsca w konkursie World Sport Photography Awards 2022 w kategorii „Martial arts”

Tomasz Walczak / Warszawa

Urodzony w 1976, mieszka w Warszawie. Absolwent łódzkiej Filmówki i Warszawskiej Szkoły Fotografii, dokumentalista, uczestnik licznych wystaw zbiorowych oraz indywidualnych. Odkrywa znaczenie dokumentu osobistego w fotografii. Poszukuje fragmentów przestrzeni i obiektów o tajemniczej tożsamości, w których dostrzega trudną do zdefiniowania specyficzną energię, ową aurę wyjątkowości… W pejzażu miejskim i górskim wykorzystuje kamerę wielkoformatową 4x5”, tworząc niewielkie czarno-białe kopie stykowe, wykonane w ciemni na tradycyjnym papierze światłoczułym. To ulubiona
metoda zdejmowania obrazów przestrzeni, którą Tomek realizuje konsekwentnie od kilku lat. W swoich pracach skupia się na poszukiwaniu znaczenia śladu, aury i ducha miejsca oraz romantycznego zbliżenia ku istocie fragmentu, detalowi krajobrazu.

Marek Liksztet / Jelenia Góra

Absolwent UMCS w Lublinie (1980). Uprawia grafikę warsztatową oraz fotografię. Zajmuje się dydaktyką z zakresu sztuki (m.in. Wyższe Studium Fotografii i Jeleniogórska Szkoła Fotografii JCK, Liceum Plastyczne - ZSRA w Jeleniej Górze, Międzynarodowe Forum Fotografii „Kwadrat” BWA we Wrocławiu, Summer Photo -School - The House of Photography w Popradzie (Słowacja), UNESCO –Studiengang Kultur und Management – instytut fur Kulturelle Infrastruktur - Sachsen). Prowadził warsztaty artystyczne i seminaria w Danii, Niemczech, Słowacji, Finlandii oraz w Polsce. Brał udział w ponad 160 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych. Autor 30 wystaw indywidualnych. Członek ZPAF (Związku Polskich Artystów Fotografików) od 2002 roku.
Prace w zbiorach: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Muzeum-Zamek w Malborku, Staatliches Museum Schloß Burgk/Burgk Saale (Niemcy), Galeria BWA w Jeleniej Górze, Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie, Miasto Valkeakoski (Finlandia), Biblioteka Narodowa (Zakład Zbiorów Ikonograficznych) w Warszawie, Państwowa Galeria Sztuki w Łodzi, Museum Modern Art w Hünfeld (Niemcy), Galerii Le Parvis (Francja), Mała Galeria ZPAF - Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Dom Fotografii w Popradzie (Słowacja), Dom Fotografii w Pradze (Czechy).

Tadeusz Żaczek / Biała Podlaska

Absolwent Politechniki Częstochowskiej i Studium Fotografii. Od ponad 40 lat zawodowo związany z fotografią, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą, w dorobku posada ponad dwadzieścia wydawnictw albumowych. Aktywny uczestnik spotkań i plenerów fotograficznych. Zajmuje się fotografią dokumentalną, głównie rejestrującą relacje na styku człowiek – religia. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

 

Kurator wystawy: Jerzy Chaberek

Wystawa czynna do 7 listopada 2022r.

Godziny pracy Galerii Pod Arkadami:
wtorek-piątek godz.: 9.00-17.00; sobota godz.:10.00-16.00

2022-10-06 09:54 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001