Artystka o wystawie:
„Świty i zmierzchy, łączą w sobie to co dla mnie uniwersalne. Jest to zarazem alegoryczne wyobrażenie życia. Coś co się kończy, coś się zaczyna by wciąż i wciąż powtarzać ten krąg zdarzeń.
Można powiedzieć, że o świcie powracamy świadomością do świata. Budzimy się, ze snu, z utkanych światłem i cieniem nocy - widziadeł, które jeszcze trwają w niepewnych kształtach mroku. Kolor jest niemal pewnym konsensusem, pomiędzy światłem i materią, a pojawiające się przeobrażane formy, to uwolnione z okowów idee, które mają nadzieję zaistnieć.
Zmierzch, to odwrotny kierunek. Moment, gdy te idee zacichają, powracają na łono swojej praprzyczyny, gdzie również formy przypominają bardziej własne powidoki. Można powiedzieć, że świty i zmierzchy dotykają czegoś przejściowego. Czegoś na granicy poznania co zawiera w sobie pierwiastek niewiadomego.
Na wystawie zostaną pokazane tkaniny, projekty do nich, a także praca przestrzenna – utkana z nici, która wyrażają również nasze między sobą połączenia. Żyjemy w nierozerwalnej sieci powiązań, które na pierwszy rzut oka nie są widoczne. Jak te cienie, które majaczą gdzieś na pograniczu naszej świadomości. Gdy się im przyjrzymy, zobaczymy, że wyrażają sobą jakiś ludzki kształt. Kim więc jesteśmy?
Małgorzata Kozon
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w 1992r. Studiowała rzeźbę w pracowni prof. K. G. Zemły i prof. S. Słoniny. Jednocześnie studiowała tkaninę artystyczną u prof. W. Sadleja na wydziale Malarstwa. Zajmowała się ceramiką i grafiką. Obecnie maluje akwarele, tworzy linearne rysunkowe kompozycje, a także tworzy tkaniny.
Jej praca dyplomowa, została w 1993 roku zamieszczona w Japońskim miesięczniku Sztuki Tkackiej “Senshoku Alpha” w którym na temat Polskiej sztuki tkackiej, wypowiadał się Kenji Kaneko – kurator Tokijskiego Narodowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Artystka po prawie 20-letniej przerwie powraca do świata wystaw. Ma na swoim koncie sześć wystaw zbiorowych. Wystawa „Świty i zmierzchy” jest jej drugą wystawą indywidualną.
Wystawa czynna do 16 stycznia 2023 r.
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,
NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001