Wystawa poplenerowa NURTU

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy » 2015

Wystawa poplenerowa NURTU

  • Wystawa poplenerowa NURTU
  • Wystawa poplenerowa NURTUFot. Marcin Kossakowski
  • Wystawa poplenerowa NURTUFot. Marcin Kossakowski
  • Wystawa poplenerowa NURTUFot. Marcin Kossakowski
Fotografia
luty - marzec 2015
Galeria Pod Arkadami

„Ekspozycja poplenerowa jest właściwie wieloaspektowym przeglądem indywidualnych wizji otaczającego świata. W obrazach autorów wystawy widzimy znacznie więcej naszego świata, powstają nowe wizje, rzeczy odsłaniają się ukazując niezwykłe wręcz prawdy, światło otwiera nieznane przestrzenie dzięki czemu "opatrzona” rzeczywistość zaczyna tracić swoje materialne wymiary. Następuje wtedy zderzenie z naturalnym przeświadczeniem, że przecież „nie da się sfotografować czegoś niematerialnego”, a tutaj przedmioty materialne stają się tylko symbolami-ścieżkami prowadzącymi ku innym, wizjonerskim wręcz wymiarom. Otaczający nas świat pozbawiony zostaje w ten sposób „zwykłych rzeczy”, bo każda z nich –jeśli dojrzy ją fotograf- może przeistoczyć się w coś zupełnie innego i stracić atrybuty „materialności”, może stać się aktorem w tym swoistym przedstawieniu, którego tematem już nie jest sama rzeczywistość, ale cień tej rzeczywistości, który jest jej prawdziwym bytem.

Percepcja fotografika jest tym, co odłożyło się w całym jego życiu, jest przeszłością i teraźniejszością jego i zbiorowości, z której się wywodzi. Powstaje w ten sposób oryginalna rzeczywistość wirtualna wykreowana przez obrazy fotograficzne; rzeczywistość dlatego, że istnieje naprawdę, a wirtualna dlatego, że jest niematerialna, że jest nigdzie i nie można jej unieruchomić i ograniczyć, nie ma ona wymiaru czasowo-przestrzennego i wymaga ciągłej aktualizacji...Wszystko to powoduje ciągły „niepokój twórczy, który stanowi jednocześnie o oryginalności fotografa-artysty” jak mówił wielki Henri Cartier-Bresson.

Na wystawie zaprezentowano zdjęcia śp. Mieczysława Kuczyńskiego, dla którego ten plener był ostatnim spotkaniem fotograficznym w tej rzeczywistości. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci jako wspaniały kolega i fotografik...”

Zbigniew Ciborowski

W wystawie udział wzięli : Stanisław Andruszkiewicz, Lech Buczyński, Zbigniew Ciborowski, Przemysław Karwowski, śp. Mieczysław Kuczyński, Marcin Kossakowski, Aleksandra Surawska, Wojtek Surawski, Grzegorz Zabielski.

Zdjęcia z wernisażu : Marcin Kossakowski

2015-02-06 10:22 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001