Neurologiczna kąpiel według Pavla Hubički

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy » 2015

Neurologiczna kąpiel według Pavla Hubički

  • Neurologiczna kąpiel według Pavla HubičkiFot. Marcin Kossakowski
  • Neurologiczna kąpiel według Pavla HubičkiFot. Marcin Kossakowski
  • Neurologiczna kąpiel według Pavla HubičkiFot. Marcin Kossakowski
wystawa scenografii towarzysząca Międzynarodowemu Festiwalowi Teatralnemu Walizka
czerwiec 2015
Galeria Pod Arkadami

Pavel Hubička
Absolwent Akademii Sztuk Muzycznych w Pradze na Katedrze Alternatywnego Teatru – Wydziału Scenografii. Profesjonalną karierę zaczął po studiach w Naivnim Divadle Liberec oraz animowanym i trikowym studio w czeskiej telewizji.

Od 1990 roku współpracował z czeskim reżyserem Petrem Nosálkiem w ostravskim Divadle Loutek. W Polsce współpracuje z Pawłem Aignerem, Piotrem Klimkiem i Zbigniewem Lisowskim.
Jest autorem ponad 200. teatralnych realizacji scenografii i kostiumów, przede wszystkim w Polsce i Czechach, ale również w Szwecji, Estonii, Rosji, Słowacji, na Węgrzech. Pracuje w teatrach dramatycznych, operowych i lalkowych. Jest autorem kilku projektów teatralnej architektury, np. Teatru Baj Pomorski w Toruniu.

„Prezentację scenografii – to jest scenicznych projektów, fragmentów dekoracji, bądź kostiumów, ale także plakatu teatralnego, zawsze uważam za nieco problematyczną, ze względu na jej wyjęcie z kontekstu. Tutaj chodzi wyłącznie o fragment obrazu, z którego możemy po omacku domyślać się całości. Scenografia jest obrazem, w którym możemy odczytać sens tylko w kontekście czasu i interakcji ze zdarzeniami. Można powiedzieć, że czas i jego rytm ożywia scenografię. Reżyseria obrazu scenicznego, jego kinetyczna zmienność i historia są zapowiedzią sensu wyłącznie w kontekście czasu. Staram się pokazać segment scenografii, w którym zjawisko czasu a’priori jest zawarte w samym temacie. W przestrzeni stworzony dla teatru Grupa Concidentia do przedstawienia Stanisława Lema „Murdas. Bajka”, czas jest kodowany od samego początku jako przeznaczenie i nieuchronny los. Czas jest tutaj stryczkiem i pułapką dla siebie samego. Nie ma to jak kąpiel pod wysokim napięciem...”


Pavel Hubička

Zdjęcia z wernisażu : Marcin Kossakowski

2015-06-08 12:47 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001