Stanisław Zeszut. Support

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy » 2015

Stanisław Zeszut. Support

  • Stanisław Zeszut. Support
  • Stanisław Zeszut. Support
  • Stanisław Zeszut. Support
  • Stanisław Zeszut. Support
fotografia
listopad -grudzień 2015
Galeria Pod Arkadami

"Czy można połączyć muzykę i fotografię? Przecież to są dwa skrajnie różne światy, bo muzyka jest pełną abstrakcją , a fotografia ma zawsze piętno rzeczywistości materialnej niezależnie od tematu zdjęcia. Stanisław Zeszut znalazł swój sposób połączenia tych dwóch światów. Łącznikiem okazali się sami muzycy, którzy wykonując utwory przekazują swoje emocje  świadomie - poprzez instrument, ale też zupełnie nieświadomie – ukazując ducha muzyki gestami własnego ciała, mimiki twarzy, ruchem na scenie. Autor zdjęć pokazuje, że fotografując ludzkie emocje można zobrazować ducha samej muzyki, którą oni wykonują. Wybrał do tego taki rodzaj muzyki, który najpełniej spełnia wymagania dużej ekspresji wykonawców, a więc i samej muzyki.

Przez kilka lat Stanisław fotografował występy zespołów głównie hardrockowych, prezentowanych na scenie muzycznej Klubu Muzycznego PopArt (MDK DśT) prowadzonego przez Benka Karwowskiego. Były to zespoły profesjonalne i amatorskie, polskie i zagraniczne, a tym co je połączyło, była duża ekspresja wykonań wywołująca  równie emocjonalną reakcję publiczności. 

Stanisław Zeszut  pokazuje w istocie zestaw dynamicznych portretów muzyków, którzy jakby sami sobą ilustrują ducha i przekaz wykonywanej muzyki. Te zagubione w świecie dźwięków twarze, dramatyczne i pełne ekspresji gesty zatopionych w absolucie swojej muzyki instrumentalistów i wokalistów, spocone włosy i zespolone z instrumentem ręce nie pozostawiają wątpliwości, jaki to rodzaj muzyki i kim są jej wykonawcy....

Fotograficzna interpretacja muzyki jest próbą przejęcia i utrwalenia w czasie ulotności  może nie samej muzyki, ale bardziej ludzkich emocji przez nią wywołanych. Ta fotografia powoduje, że odbiorca przechodzi od pożądania realności do otwarcia się na porządek wyobraźni stanowiącym źródło zadziwienia przenikających się światów: widzenia i przeżywania. Jest ona zatem śladem, symptomem tajemniczego zbioru elementów, których istota prawdziwa pozostaje mglista, nierozpoznana, ale jednocześnie materialna i widoczna  bo utrwalona w obrazie fotograficznym".

Zbigniew Ciborowski

Stanisław ZESZUT.

Urodził się w 1959r. w Wałbrzychu. Od 1979 roku mieszka w Łomży. Fotografią zajmuje się od 1982 roku. Podejmuje każdy temat fotograficzny; od krajobrazu, portretu, reportażu po poszukiwania graficzne i abstrakcyjne. Członek-założyciel Klubu Fotografii NURT w Łomży. W 1988roku założył grupę artystyczną DEGENERAT III , która w ciągu pięciu lat wykazała się znaczącym dorobkiem artystycznym.  Fotografie swoje prezentował na ponad dwudziestu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Łomży, Lublinie, Świdnicy, Kielcach, Białymstoku, Gorzowie Wielkopolskim. Jest aktywnym twórcą i popularyzatorem ruchu fotograficznego w naszym regionie. Członek rzeczywisty – artysta fotografik - Stowarzyszenia Twórców  Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdjęcia z wernisażu : Marcin Kossakowski

2015-11-04 11:21 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001