Śladami kamienia. Wystawa poplenerowa

Strona główna » Plastyka » Galeria Pod Arkadami » Wystawy

Śladami kamienia. Wystawa poplenerowa

  • Śladami kamienia. Wystawa poplenerowa
  • Śladami kamienia. Wystawa poplenerowa
  • Śladami kamienia. Wystawa poplenerowa
  • Śladami kamienia. Wystawa poplenerowa
Wernisaż wystawy: 9.08.2024 / godz.18:30
Wystawa czynna do: 1.09.2024

Artystyczny plener,  który pod szyldem „Kamienie pamięci”, rozpoczęliśmy od Łomży, przez Nowogród, Jedwabne, Radziłów, Śniadowo, Drozdowo, Osowiec Twierdza, Goniądz - prowadził przez historyczne miejsca, zabudowania, a także przez przestrzenie o charakterze etnograficznym jak Skansen w Nowogrodzie, Izba Regionalna w Knyszynie,  czy też miejsca o charakterze sepulkralnym. Charakterystycznym miejscem okazał się cmentarz Żydowski w Kirkucie, który swoją aurą przyniósł myśli o nieuchronności ludzkiego losu i wadze, jaką ma samo życie, ale także to, co zwykłego człowieka w tym życiu prowadzi.
Niewielka część prac, które zobaczą Państwo na wystawie, będzie miało formę dokumentu, w których „Kamienie pamięci” zaprowadziły artystów dalej poza to co widzialne. Z tego wewnętrznego imperatywu o stworzeniu prac inspirowanych widzianymi miejscami, ale już nie w dosłownym sensie - zrodziła się inna wizja wystawy, którą nazwano „Śladami kamienia”. Kamienia, który stał się bramą do doświadczenia jego wewnętrznej reprezentacji. 

Ukryte wnętrze kamienia
Uczestnicy pleneru, obcujący z tą samą przestrzenią, nie pokazywali sobie, aż do ostatniego momentu efektów swoich prac wychodząc z założenia, że ciekawym motywem będzie późniejsze ich zestawienie, pozostając jak najbardziej indywidualnym twórcą. Co ciekawe, po obejrzeniu prac tuż przed montażem wystawy, zobaczyliśmy, że ten konkretny motyw, jakim jest kamień, znalazł zróżnicowany wydźwięk w pracach artystów, ale również na różnych płaszczyznach stworzył głęboki sens filozoficzny.
Forma kamienia, to nie tylko obiekt napotkany na polu, wykorzystany w budownictwie czy jako miejsce pochówku. Kamień stał się parametrem skali wszechświata. Pukając do drzwi kamienia, pukamy tak naprawdę do siebie, gdzie trwa on ponadczasowo pośród emocji, myśli i doświadczeń.

 

W wystawie udział biorą:

Ewa SKŁODOWSKA
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi - specjalność Fotografia, Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu M.Kopernika w Toruniu - specjalizacja Realizacje multimedialne i Media rysunkowe. Jest też psychoterapeutką Gestalt w procesie nauczania, trenerem metody Colina C. Tippinga. W drodze zgłębiania mądrości i wiedzy starych tradycji świata. Uczy się jak być wnikliwym i wrażliwym obserwatorem siebie, ludzi i otaczającej rzeczywistości. Swoją twórczością opowiada o poruszających ją aspektach życia. By snuć wątki, historie sięga po różne media artystycznego wyrazu. Wykorzystuje zarówno tradycyjne techniki fotograficzne, między innymi Cyjanotypię,  jak i nowoczesne formy, takie jak multimedia czy instalacje. Tu eksperyment daje możliwość stwarzania nowej narracji, może angażować, poruszać wątki, otwierać nową perspektywę, dając przestrzeń na spotkanie.   

Jerzy CHABEREK
Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Ukończył Studium Fotograficzne w Katowicach. Uprawia różne gatunki fotografii od czystej formy krajobrazu po fotografię inscenizowaną i kreacyjną. Od zawsze fascynuje go fotografia analogowa. Laureat kilkudziesięciu konkursów fotografii artystycznej i przyrodniczej. Najbardziej ceni sobie główną nagrodę Konfrontacji Polskiej Fotografii Artystycznej w Gorzowie Wielkopolskim oraz Grand Prix i medal im. Włodzimierza Puchalskiego. Jego prace prezentowane były w gazetach branżowych min. w „Fotografii”, „Exit”, „Foto”,”Format” i wielu innych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Warto wymienić „Foto- Medium- Art”, „2 πr2”, Starą  Galerię  ZPAF,  Galerię Slendźińskich.  Od  kilku  lat  fotografuje  Ziemię  Łomżyńską  w  starych  technikach  fotograficznych.  

Adam CZARNIEWICZ
Urodzony w 1968 roku w Ełku. Mieszka i pracuje w Łomży. Jest absolwentem wydziału Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu w Białymstoku oraz Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku o kierunku fotografia. Zajmuje się szeroko pojętą sztuką fotografii. Uprawia wszystkie gatunki tego medium. Uczestnik jedenastu wystaw zbiorowych (w tym międzynarodowego festiwalu wymiany doświadczeń i myśli twórców  ze Wschodniej i Zachodniej Europy - Białystok Interphoto 2017) a także wielu krajowych i międzynarodowych konkursów fotograficznych. Autor siedmiu wystaw indywidualnych, kurator wystaw, propagator fotografii. Prowadzi spotkania autorskie, wykłady i szkolenia z dziedziny fotografii oraz filozofii samego medium. Szczególnie interesuje się fotografią człowieka w otaczającym go świecie. Od roku 2018 jest członkiem Klubu  Fotografii  NURT  w  Łomży.

Kaja KOZON
Urodzona w 1996 r. w Warszawie. Malarz i rysownik. W latach 2015-2020 studiowała malarstwo olejne na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.  W 2020 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem Rektorskim w pracowni dr hab. Piotra Wachowskiego. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie z pierwszą lokatą na liście rankingowej najlepszych absolwentów jednolitych studiów magisterskich w roku akademickim 2019/2020. Laureat Nagrody Fundacji im. Marka Marii Pieńkowskiego w 2016 r. Podczas studiów została nagrodzona za wyniki w nauce Stypendium Rektorskim (2015/16, 2016/17, 2017/18). W 2019 roku została również stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brała udział w dwudziestu jeden wystawach indywidualnych oraz jedenastu wystawach zbiorowych. Prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Obecnie pracuje na stanowisku specjalisty do  spraw  wystawiennictwa  w  Galerii  Pod  Arkadami  MDK - DŚT  w  Łomży.  

2024-08-05 10:01 Opublikował: Admin

MDK-DŚT

INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,

NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001