Przemek Karwowski - artysta, malarz, scenograf, nasz kolega, przyjaciel. W Łomży stworzył wyjątkową, autorską galerię sztuki, którą prowadził przez wiele lat, wystawiali w niej swoje prace artyści z całej polski.
Wystawa "Arkady Przemka" to mój autorski projekt do którego zaprosiłem artystów, których cenię i szanuję za ich indywidualność w sztuce. Oczywiście, wszyscy wcześniej prezentowali swoją twórczość na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Mieli też możliwość schronić się na chwilę ze swoją twórczością "Pod Arkadami". Te chwile spędzone z Tobą Przemku i Gośćmi wernisażowymi to były momenty ważne dla nas artystycznie i towarzysko.
Wystawa nasza jest światełkiem artystycznym dla Ciebie Przemku... Pamiętamy.
Andrzej Kalina
Przemysław Karwowski. Przemek. Przez wiele lat druh mojej codzienności i towarzysz artystycznych wypraw. Artysta, który piętno swojego talentu odcisnął nie tylko w obrazach, scenografiach, plakatach i fotografiach, ale także w dziele tworzonym przez ponad dwadzieścia lat, dziele, którego materialne ślady pozostały w zaprojektowanych przez Niego wydawnictwach oraz w niekompletnych relacjach fotograficznych.
Gdy pod koniec ubiegłego wieku Przemek został etatowym „specjalistą do spraw wystawiennictwa” w Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży wiedziałem, że galerie Bonar i Pod Arkadami znalazły się w dobrych rękach. Dwie samodzielne galerie otrzymały gwarancję wysokiego poziomu artystycznego. Dwie niewielkie galerie, ale duże wyzwanie. Około 20 wystaw rocznie. Zaczęliśmy wspólnie prostać zadaniu. Z czasem rzeczywistość skorygowała te ambitne plany i trzeba było główną działalność wystawienniczą skupić w - odnowionej i zaaranżowanej według Przemkowej koncepcji - Galerii pod Arkadami. Działalność tej galerii - pokazy różnych przejawów sztuki (od fotografii po instalacje przestrzenne), którym towarzyszyły wysmakowane zaproszenia i katalogi - to Jego dzieło. Dzieło, do tworzenia którego zapraszał twórców uznanych i debiutantów, profesorów akademickich i studentów, artystów lokalnych i z odległych miast. Było tu też miejsce spotkań fotografików i młodych literatów. Miejsce benefisów, koncertów i długich, powernisażowych rozmów. Miejsce, którego jakość i klimat stworzył On, wrażliwy człowiek, doceniany przez tych, którzy w Jego galerii prezentowali swoją sztukę i przez tych, którzy tę sztukę przychodzili podziwiać.
W ciągu 21. lat zorganizował około 250 ekspozycji. Dzieło ogromne. Większość z nich instalował własnoręcznie. Z dbałością o całość i szczegóły, traktując je niczym przestrzenne kompozycje, scenografie. Ostatnią ekspozycją, którą osobiście zrealizował w Galerii Pod Arkadami, była wystawa Jego prac „Czas darowany” w 2022 roku. Tworzyły ją wybrane elementy scenografii teatralnych i ikono-obrazy przepełnione (mistyczną wręcz) refleksją przemijania. Wystawą tą Przemysław - galerzysta, malarz, scenograf - symbolicznie zwieńczył główne dzieła swego życia.
Roman Borawski
W wystawie udział biorą:
[ur. W 1957 r. w Łomży] - Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego na UMSC w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1984 roku w pracowni prof. Ryszarda Winiarskiego.
Swoją twórczość malarską prezentował na ponad 30 wystawach indywidualnych m.in. w Lublinie, Debreczynie (Węgry), Le Puy (Francja), Puławach, Ostrołęce, Dyneburgu (Łotwa), Rzeszowie oraz wielokrotnie w Łomży, Suwałkach, Białymstoku, Warszawie. Ma w dorobku 7 autorskich wystaw fotografii (Łomża, Warszawa). Brał udział w wystawach plakatów oraz w kilkudziesięciu zbiorowych prezentacjach plastycznych i fotograficznych. Jest autorem ok. 60 scenografii zrealizowanych w teatrach w Łomży, Olsztynie, Legnicy, Zielonej Górze, Słupsku, Będzinie, Rabce-Zdroju, Warszawie, Katowicach, Wałbrzychu, Krakowie, Szczecinie oraz w Mostarze (Bośnia i Hercegowina), Grodnie (Białoruś), Omsku (Rosja). Wielokrotny laureat łomżyńskiego konkursu plastycznego „Najlepsze dzieło plastyczne roku” oraz zdobywca jednej z trzech Głównych Nagród “Białego Salonu Sztuk Pięknych” w Białymstoku. Za twórczość był uhonorowany Nagrodą Prezydenta Łomży za dokonania w dziedzinie kultury, Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodą Marszałka Województwa Podlaskiego, Honorową Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Medalem „Gloria Artis”. W latach 1999 – 2020 prowadził Galerię Pod Arkadami w Łomży.
[ur. w 1952 r. w Lidzbarku] – absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie [dyplom w pracowni prof. Andrzeja Rudzińskiego – 1980]. Stopień doktora uzyskał na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie [2003], a doktora habilitowanego na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie [2010]. Prowadzi Pracownię Grafiki Warsztatowej na Wydziale Sztuki Nowych Mediów PJATK w Warszawie. Zajmuje się grafiką artystyczną, instalacją, enviromentem, tworzy także obiekty artystyczne. Swoje prace prezentował na ponad 60 wystawach indywidualnych i przeszło 450 wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie [m.in. Francja, Niemcy, Portugalia, Włochy, Japonia]. Laureat wielu nagród, m.in. 1. Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie [1991], oraz 13. Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka w Jeleniej Górze [2016]. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów polskich i kolekcjach światowych, m.in. w The British Museum w Londynie i MoMA w Nowym Jorku. W 1990 roku jako jeden z 13 grafików polskich umieszczony w słowniku grafików świata wydanym w Japonii. W 2020 roku otrzymał „Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego.
[ur. w 1998 r. w Białej Podlaskiej] - W 2023 r. ukończyła studia magisterskie na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie na kierunku Grafika w Pracowni Grafiki Artystycznej prof. dr hab. Andrzeja Kaliny, gdzie obecnie jest wykładowcą. Specjalizuje się w technikach druku artystycznego, grafice warsztatowej oraz interakcji między sztuką, a nowoczesnymi technologiami. W swojej praktyce artystycznej interesuje się połączeniami tradycyjnych technik graficznych z innowatorskimi technikami multimedialnymi. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach zbiorowych i pokonkursowych m.in.: Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie 2021, XII Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu 2021, XV Międzynarodowy Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka, XXII Międzynarodowe Biennale Grafiki w Varnie, Bułgaria 2023, XIII Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego w Olsztynie 2023, VIII Biennale Grafiki w Rumunii 2024
[ur. w 1954 r. w Lidzbarku Warmińskim] - Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1975–1980. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem prof. A. Rudzińskiego, aneks z malarstwa pod kierunkiem prof. T. Pągowskiej. Twórczość w zakresie grafiki warsztatowej, rysunku, malarstwa, scenografii oraz wystawiennictwa. Uczestniczył w dwudziestu wystawach krajowych. Brał udział w wystawach międzynarodowych (Jugosławia, Wielka Brytania, Turcja, Niemcy, Holandia). Rysunki i grafiki prezentował na wystawach polskiej sztuki (Niemcy, Węgry, Włochy). W latach 1980–2015 miał 40 prezentacji indywidualnych, m.in. w 1984 – Galeria Sztuki Uniwersytetu Albany, stan Nowy York, USA; 1998 – Sielska Gallery, Strasburg, Francja; 1991 – Grodno, Białoruś; 1999 – Galeria EL, Elbląg; 2002 – „Forum Fabricum” Łódź; w latach 1981–2015 – 14 wystaw w Galerii Arsenał, Białystok. Uczestniczył w wystawach poplenerowych, środowiskowych i tematycznych, jest autorem kilkudziesięciu scenografii w teatrach lalek: Rzeszów, Kielce, Szczecin, Warszawa, Lublin, Białystok, Toruń, Poznań. Od 29 lat związany z Katedrą Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.
[ur. w 1996 r. w Warszawie] - Studiowała malarstwo olejne na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 2015-2020. W 2020 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem Rektorskim w pracowni dr hab. Piotra Wachowskiego. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie z pierwszą lokatą na liście rankingowej najlepszych absolwentów jednolitych studiów magisterskich w roku akademickim 2019/2020. Kaja Kozon została laureatką Nagrody Fundacji im. Marka Marii Pieńkowskiego w 2016 r. Podczas studiów została nagrodzona za wyniki w nauce Stypendium Rektorskim (2015/16, 2016/17, 2017/18). W 2019 roku została również stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brała udział w dwudziestu - jeden wystawach indywidualnych oraz dwunastu wystawach zbiorowych. Prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Obecnie pracuje na stanowisku specjalisty do spraw wystawiennictwa w Galerii Pod Arkadami, MDK - DŚT w Łomży.
[ur. W 1966 r. w Warszawie] - Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 1991 roku w pracowni grafiki Romana Artymowskiego i pracowni malarstwa Jerzego Tchórzewskiego. Wystawy indywidualne w Ciechanowie, Columbus (USA), Kazimierzu Dolnym, Lublinie, Ostrołęce, Radzyniu Podlaskim, Słubicach, Milanówku, Warszawie. Udział w ponad 250 wystawach zbiorowych w Polsce, Argentynie, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Francji, Hiszpanii, Indonezji, Kanadzie, Macedonii, Niemczech, Portugalii, Rumunii, Szwecji, Tajlandii, Tajwanie, Turcji, USA, Węgrzech, Włoszech. Nagrody i wyróżnienia m.in na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach w 1991 i 1994 r.; Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego w Olsztynie w 1991, 1999, 2007 r.; konkursie "Linolschnitt Heute" w Bietigheim - Bissingen w 1992 r.; konkursie "Grafika znad Wisły" we Włocławku w 1996 r., w konkursie "Grafika Warszawska" w 2007, 2008 i 2014 r., na 15 Międzynarodowym Biennale Małe Formy Grafiki w Łodzi w 2014 r., na IX Biennial International Mini Print Exhibit, Vancouver w 2016 r., I Nagroda na Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie w 2020 r.
[ur. w 1954 r. w Krynkach] - Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz. Zajmuje się malarstwem, scenografią. Miał około 40 wystaw indywidualnych malarstwa, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach malarstwa polskiego w kraju i za granicą. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Jest autorem około 80 scenografii. W roku 2010 otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznawany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2013 roku otrzymał nagrodę „Henryk” ZASP-u.
[ur. w 1985 r. w Warszawie] - Absolwent Warszawskiej Szkoły Reklamy – kierunek fotografia reklamowa. Starszy specjalista ds. dokumentacji wizualnej zbiorów i koordynator Działu Digitalizacji w Muzeum Warszawy. Laureat konkursów: Warszawska Fotografia Artystyczna, Warszawska Jesień Fotograficzna, Pięciobój Fotograficzny Fotopolis, II Międzynarodowy Festiwal Fotografii Młodych w Jarosławiu, Chromatics Awards. Brał udział w 12 wystawach indywidualnych: Galeria Pod Arkadami Łomża 2007, Galeria Salon Sztuki 49 Warszawa 2007, Galeria Sztuki Współczesnej Przemyśl 2008, Galeria Obok ZPAF Warszawa 2008, Galeria Na Piętrze ZPAP Toruń 2009, BWA Galeria Miejska Tarnów 2010, Galeria Przedmiotu Jarosław 2010, Muzeum Pałac w Wilanowie, Królewska Cukiernia Wilanowska „Zmysły Sztuki” 2011, Galeria BTL Białystok 2012, PolskaEire Festival Irlandi, Gorey 2017, Muzeum Ziemi PAN Warszawa 2017, Galeria Pod Arkadami Łomża 2021, a także w 12 wystawach zbiorowych, m. in. W Gdańsku, Katowicach, Rzeszowie, Warszawie, w tym także w Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Wągrowiec.
[ur. w 1960 r. w Stawiskach] - Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom w 1986 r. W swoim dorobku ma 18 wystaw indywidualnych w tym 10 zrealizowanych wspólne z Przemysławem Karwowskim (oznaczone*): Galeria Kruchta, Bydgoszcz 1986; Galeria BWA, Łomża 1988; Galeria BWA, Suwałki 1989; Galeria Marszand, Białystok 2000*; Galeria Sztuki Współczesnej, Łomża 2003, 2010, 2018; Galeria Lufcik, DAP, Warszawa 2004*; Puławska Galeria Sztuki, Puławy 2005*; Galeria Pod Arkadami, Łomża 2006, 2014; Galeria Chłodna 20, Suwałki 2010*; Filharmonia Białostocka, Białystok 2011*; Galeria Ostrołęka, Ostrołęka 2015*; Mark Rothko Art Center, Daugovpils (Dyneburg), Łotwa 2015*; Galeria Spodki WOAK, Białystok 2015*; Centrum Sztuki Współczesnej – Galeria A. Strumiłły, Suwałki 2017*; Galeria BWA, Rzeszów 2019*, a także udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, m. in: „Moi Przyjaciele”, BWA Włocławek 1988; „Tumult Toruński”, Toruń 1989; Wystawa polskiej sztuki współczesnej, Kazań; 1990, 1995; „Koloryt lokalny”, Łomża 2000; „Plastyka łomżyńska”, Rambouillet, Francja 1997; „Abstrakcja” - Galeria DAP, Warszawa 2012; , „Pasaż sztuki”, Galeria Sztuki Współczesnej, Łomża 2012; „Aktualności”, Galeria DAP, Warszawa 2013. Laureat nagród i wyróżnień w konkursach Najlepsze Dzieło Plastyczne Roku organizowanych przez galerią BWA (Galerię Sztuki Współczesnej) w Łomży.
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,
NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001