W swoich pracach, zawierających elementy osobistej symboliki, bazuję na gestach jako formie łącznika między człowiekiem a światem przyrody. Gest pełni w obrazach rolę źródła informacji, gdzie istotne jest doświadczanie i dotykanie żywiołu. Ważnym obszarem doświadczeń jest także temat ludzkiej percepcji, która ulega zmianie w zależności od dźwięków toczącego się życia czy pola widzenia. Ma ona również wpływ na odbiór wrażeń słuchowych, czuciowych i wzrokowych. Prace opierają się na korelacji między człowiekiem a przestrzenią niestałą i to ta przestrzeń staje się główną inspiracją, której źródeł szukam w miejscach oswojonych, miejscach które lubię, w których mam możliwość doświadczania kontaktu z naturą. Czasem w przestrzeni tej pojawia się człowiek, ale nie konkretny, lecz będący ulotnym bytem. Zwiewna materia, w której zatapiane są postacie, z jednej strony determinuje ich położenie, z drugiej zaś ulega deformacji poprzez czynione gesty. Przedstawione sylwetki znajdują się w centrum substancji, która tak jak nieposkromione żywioły swoim prądem przynosi zmiany i burzy dotychczasowy stan.
Anna Tymińska
Prace Anny Tymińskiej funkcjonują w obrębie podstawowych kategorii, które są właściwe fizycznemu kształtowaniu dzieła i malarskiej myśli, gdzie kolor staje się substancją, a linie formułujące się w większe plamy, oddziałując na widza opowieścią, jak obraz „Ofelia” Johna Everetta Milliasa.
Obrazy Autorki, wpływają na widza swoim wyrazem, gdyż nie znajdują się na powierzchni rozpoznawalnej na pierwszy rzut oka rzeczywistości. Wchodząc do niezbadanych przestrzeni, łudząco dają się odczuć jako przestrzeń jaskini, w której fundament dla utożsamień zaczyna ulegać przemianom pod wpływem żywiołów natury. Żywiołów balansujących, między ogniem, powietrzem i wodą.
Wymowa tych dzieł jest spójna. Odczytać można jasną wizję, która opiera się na symbolice. W obrazach Artystki pojawiają się trzy główne motywy. Motyw postaci, ale także kompozycje odwołujące się do samych żywiołów materii, czy też pejzaży.
Ujmowane w pracach elementy pełnią funkcję metafory, reprezentując egzystencję i to co przez nią się przejawia.
Kolorystka prac nie jest zatem użyta przypadkowo. Budując w kontrastowy sposób nastrój - Artystka kreuje przestrzeń kojarzącą się z czymś mrocznym, otchłanią, w której odnajdujemy odniesienie do jaskini Platona. Nośnik wiedzy przesącza się między tym światem a tamtym, między czasem a praczasem. Między spojrzeniem, dotykiem i słyszeniem. Przeniesione symbole do sfery duchowej na temat świadomości ludzkości oddają pragnienie zawładnięcia żywiołami lub oddania się im - dla podtrzymania życia.
Wilgoć odczuwalna w obrazach wydaje się nieść ze sobą pewną negatywność, bierność, rozpuszczanie. Zaś zimna kolorystka z różną amplitudą kolorów ciepłych, przynosi na myśl sytuacje samotności, bycie ponad nią, lub też tęsknoty za nią, za samym sobą. Tu pojawia się milczenie, zastanowienie nad kondycją człowieka, w którym migoczące światło utożsamiane jest z duchem, pierwiastkiem moralnym, intelektualnym - przebudzającym siłę twórczą czy też siłę duchową.
Żywioły to kształtujące się idee, energie, świetliste w ciemności pozostawiają swój ślad, opływając, dotykając do żywego. Jakby natura wyrażała się w ramach nadnatury, w niedomówieniach.
Kaja Kozon
Studia na IV roku na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Stanisława Baja. Wystawy indywidualne i zbiorowe. Finalistka Ogólnopolskiego Triennale Malarstwa Studenckiego Rzeszów 2024 (wystawa pokonkursowa) - nagroda w formie wystawy indywidualnej oraz zaproszenie do udziału w wystawie „Nominowani TMS/2” w Galerii Instytutu Sztuk Pięknych. Uczestniczka wystaw m.in.: „Pokaz Osobny” Galeria Salon Akademii, 4. Międzynarodowe Triennale Rysunku Studenckiego 2023 w Katowicach (wystawa pokonkursowa), 4. edycja konkursu „Szkic ma moc / Satyrykon” w Legnicy - wyróżnienie, 11. Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu 2024, 6. Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Leona Wyczółkowskiego w BWA Bydgoszczy (wystawa pokonkursowa).
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,
NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001