Wystawa zbiorowa „Zapis” jest unikalną notatką – obrazem twórczego życia części społeczności Politechniki Białostockiej – Katedry Grafiki.
„Nawiązując do „Zapisu socjologicznego” Zofii Rydet, możemy powiedzieć, że ten wybór Artystów jest odbiciem społeczeństwa, cywilizacji i kultury, w którego podstawach nie ma dwóch podobnych ludzi. Każdego wyróżnia coś innego. Dlatego więc ślady tego założenia, możemy zobaczyć w dynamicznej tematyce prac, przechodzących od komiksu, baśni, kartek okazjonalnych, po prace wyrażające aurę miejsca, liternictwo czy abstrakcje. Są one esencją świata ujętego w danym zakresie. Ulotność chwili, samotność – są nieodłącznymi jego częściami, a widzimy go pars pro to to – jako część pojmowaną za całości.
Twórczość Grafików wyraża się nie tylko w przykładach linorytu, ale znacznie szerzej, dotykając zagadnień rysunku, malarskiego gestu, tradycyjnych technik grafiki, emulsji światłoczułej, ale również poprzez kolaże analogowe czy cyfrowe”.
Kaja Kozon
W wystawie udział biorą:
Prof. PB urodził się w 1954 r. w Lidzbarku Warmińskim. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1975–1980. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem prof. A. Rudzińskiego, aneks z malarstwa pod kierunkiem prof. T. Pągowskiej. Twórczość w zakresie grafiki warsztatowej, rysunku, malarstwa, scenografii oraz wystawiennictwa. Uczestniczył w dwudziestu wystawach krajowych. Brał udział w wystawach międzynarodowych (Jugosławia, Wielka Brytania, Turcja, Niemcy, Holandia). Rysunki i grafiki prezentował na wystawach polskiej sztuki (Niemcy, Węgry, Włochy). W latach 1980–2015 miał 40 prezentacji indywidualnych, m.in. w 1984 – Galeria Sztuki Uniwersytetu Albany, stan Nowy York, USA; 1998 – Sielska Gallery, Strasburg, Francja; 1991 – Grodno, Białoruś; 1999 – Galeria EL, Elbląg; 2002 – Forum Fabricum” Łódź; w latach 1981–2015 – 14 wystaw w Galerii Arsenał, Białystok. Uczestniczył w wystawach poplenerowych, środowiskowych i tematycznych, jest autorem kilkudziesięciu scenografii w teatrach lalek: Rzeszów, Kielce, Szczecin, Warszawa, Lublin, Białystok, Toruń, Poznań. Od 29 lat związany z Katedrą Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.
Nauczyciel rysunku i malarstwa. W swoim systemie nauczania łączy obserwacje natury z historią sztuki. Zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Punktem wyjścia do działania twórczego staje się relacja natury i kultury, w której rysunek jest narzędziem do poznawania rzeczywistości. Od 2019 roku uczy rysunku na kierunku grafika na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Współautor wystawy dawnych grafik pt. „Fragmenty widzianego świata” w Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku w 2015 roku. Dodatkowo swoje prace prezentował w wystawach: „Grafika” na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej (2022), „Dom” w Galerii XX1 w Warszawie (2021) i Starej Papierni w Poznaniu (2021), a także „Podlasie” wystawie zbiorowej Instytutu Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej w Gdańsku (2021).
Urodzona w Białymstoku, w 2009 roku ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskała tytuł magistra w Pracowni Plakatu na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej dyplom 6 zmysłów został nagrodzony Medalem Pałacu Sztuki. Była stypendystką Ministra Kultury (2003/2004, 2008/2009) oraz Małopolskiej Fundacji Sapere Auso (2006/2007, 2007/2008). W 2019 roku obroniła pracą doktorską z zakresu metodyki produkcji książek w XVI wieku. Praca została zrealizowana na Wydziale Projektowym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach pod kierunkiem dr hab. Jacka Mrowczyka. Brała udział w wystawach międzynarodowych: Takasaki (Japonia), Lahti (Finlandia), Kcharków (Ukraina), ogólnopolskich: Kraków, Warszawa, Katowice, Zakopane, Białystok oraz wystawach indywidualnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem graficznym w tym tworzeniem publikacji oraz identyfikacji wizualnych dla instytucji kultury. W twórczości często odwołuje się do dawnych ornamentów i typografii. Prezentowane prace to przykład kilku wybranych projektów kartek okolicznościowych, w których zastosowano uszlachetnienie w postaci metalicznej folii. Matryce do przetłoczenia metalicznego wzoru okazały się wyjątkowo interesującymi obiektami, przybierającymi formę złotego reliefu.
Urodził się w 1964 r. w Sejnach. Studia w latach 1982-87 na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, następnie w latach 1987-1991 na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie – dyplom z wyróżnieniem w pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Romana Artymowskiego, aneksy dyplomowe: z malarstwa w pracowni prof. Jerzego Tchórzewskiego oraz z rysunku w pracowni doc. Zofii Glazer. Praca naukowo-dydaktyczna od 1988 roku, od 2003 profesor zw. w Katedrze Grafiki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej (od lat piętnastu prowadzi tam Pracownię Grafiki Artystycznej). Miał kilkanaście prezentacji indywidualnych w Polsce (Białystok, Kraków, Łódź, Sejny, Toruń, Warszawa), na Białorusi (Brześć, Mińsk, Witebsk), w Niemczech (Hameln) i w USA (Nowy York). W latach 1990-2024 brał udział w ponad 370 wystawach i konkursach graficznych w kraju i za granicą. Otrzymał 17 nagród i wyróżnień w konkursach międzynarodowych (Armenia, Bułgaria, Hiszpania, Korea, Łotwa, Macedonia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia) oraz 3 nagrody w konkursach ogólnopolskich. Członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, Stowarzyszenia Intergrafia w Katowicach oraz Prism Print International w Londynie, UK. Prace w licznych kolekcjach i muzeach w kraju i za granicą oraz w zbiorach prywatnych.
Urodził się w 1979 r. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. Dyplom w pracowni litografii prof. Władysława Winieckiego. Plakacista i rysownik komiksów, pracuje też w branży reklamowej i gamingowej. Autor komiksów Odmieniec: Trzy, Ursynowska Specgrupa od Rozwałki: Metametal, Ekspozytura „Rygor”, tom pierwszy Pałacu wszystkich przyszłości, zbioru Nowele polskie oraz wszystkie tomy pierwszego i drugiego cyklu serii komiksowej Bradl przy współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego prace można również znaleźć w antologii o Powstaniu Warszawskim – Powstanie ’44. Tworzy także dla zagranicznych wydawnictw, a jego najbardziej znane komiksy to Frankenstein’s Womb (scen. Warren Ellis), 28 Days Later (scen. Michael Alan Nelson), The Darkness: Close Your Eyes i seria Zero (oba: scen. Ales Kot). W roku 2019 prezydent Andrzej Duda przyznał mu Brązowy Krzyż Zasługi. Wykłada w Katedrze Grafiki na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.
Dyplom z Grafiki na Akademi Sztuk Pieknych we Wrocławiu w 2002 r. Obecnie Asystent w pracowni Grafiki Artystycznej, Wydział Architektury, Politechnika Białostocka. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką artystyczną malarstwem wielkoformatowym w tym muralem oraz performansem. Prezentował swoje obrazy oraz grafiki na 30 wystawach indywidualnych oraz ponad 90 wystawach zbiorowych. Pokazywał swoje prace w Polsce, USA, Anglii, Portugalii, Japonii. Oprócz szeroko rozumianego malarstwa i grafiki często działa na pograniczu sztuk plastycznych z poezją, muzyką oraz teatrem.
Urodził się w 1957 r. Absolwent Liceum Plastycznego w Supraślu. Studia w Wyższej Szkole Grafiki i Sztuki Książkowej w Lipsku / Niemcy. Dyplom w 1983 r. w specjalizacji grafika użytkowa. Od 1988 r. pracuje w Katedrze Sztuki na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Doktorat w 1997 r., habilitacja w 2014 r. na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Adiunkt Katedry Sztuki kierunku Grafika na Wydziale Architektury PB. Zajmuje się projektowaniem graficznym, typografią i liternictwem. Unikatowe grafiki-cynografy wykonuje w technice własnej, które prezentował w Niemczech, Francji i Japonii oraz na wystawach krajowych.
Urodził się w 1970 r. w Białymstoku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Studiował na Wydziale Malarstwa Warszawskiej ASP. Dyplom w 2002 r. - scenografia do „Makbeta” W. Szekspira, w reżyserii T. Obary w Teatrze im. St. Jaracza w Olsztynie. Od 2003 r. pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. W 2013 r. doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie.
Od 2013 r. pracuje jako adiunkt w Katedrze Sztuki na Wydziale Architektury PB, (obecnie Instytut Sztuk Plastycznych i Konserwacji Dzieł Sztuki). Autor 13 wystaw indywidualnych, w tym trzech zagranicznych (w Turcji - Eskiehir, w Portugalii - Évora, w Hiszpanii - Jerez). Autor projektu warsztatów rysunkowych dla studentów, które zrealizował w Turcji, Portugalii oraz w Hiszpanii.
Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła dwa kierunki: Grafikę Warsztatową, na specjalizacji Litografia oraz Projektowanie Graficzne. Od 2010 r. pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, gdzie prowadzi zajęcia z projektowania znaku, plakatu, ilustracji i infografiki na kierunku Grafika. Uczestniczyła w kilkunastu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych; m.in w Ostravie, Toruniu, Katowicach, Łodzi, Białymstoku oraz realizowała stypendia min. stypendium Prezydenta Białegostoku czy stypendium artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego. W pracy twórczej zajmuje się przede wszystkim książką artystyczną i picturebookiem, projektuje dla instytucji kultury oraz wydawnictw. Tematy, które porusza w swoich pracach autorskich, najczęściej oscylują wokół kultury ludowej i tradycji regionu, inspiruje się też sztuką ludową i przyrodą Podlasia. Bierze aktywny udział w życiu kulturalnym regionu, prowadzi warsztaty plastyczne i twórcze, działania skierowane do najmłodszych.
Artystka interdyscyplinarna, działaczka kulturalno-społeczna, edukatorka, akademiczka, kuratorka, liderka (absolwentka Visitor Leadership Programme, finansowanego przez Departament USA). Wystawiała w Polsce i za granicą (m.in. w Litwie, Łotwie, Czechach). Nominowana przez swoich uczniów i uczennice do nagrody im. Ireny Sendlerowej. Członkini Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej WIDOK. Wielokrotna stypendystka Prezydenta Miasta Białystok. Współpracowała m.in. z Galerią Arsenał w Białymstoku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie (twórczyni Podstawy Programowej dla Szkolnictwa Artystycznego w Polsce – Realizacje Intermedialne). W latach 2005-2024 prowadziła autorską pracownię Realizacji Intermedialnych w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. 2000 - magister sztuki / Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych, kierunek artystyczno-pedagogiczny w zakresie Plastyki Intermedialnej Obszar działalności – Intermedia, film, animacja, fotografia / edukacja artystyczna w obszarze Multimediów i Intermediów.
INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ŁOMŻA
18-400 Łomża ul. Wojska Polskiego 3,
tel./fax: 86/216 32 26, 216 45 53, e-mail:sekretariat@mdk.lomza.pl,
NIP:718-00-07-644 NR KONTA 73 1560 0013 2818 0753 7000 0001